Jak vybrat televizi

V tomto článku se dozvíte, co je důležité při výběru televize, čím se řídit a na co si dát pozor.

Dovolím se tvrdit, že v dnešní době většina domácností vlastní alespoň jednu televizi. Je totiž jedním z kanálů,  která nám přináší  nové informace. Při výběru nové televize se každý z nás může řídit podle jiných parametrů, které jsou pro nás důležité. Před samotným výběrem bychom si měli napsat pár důležitých bodů, které pro nás budou při výběru televize důležité. Např. do jaké místnosti televize přijde, jak velká televize má být, zda-li máme vyhraněnou nějakou značku, raději bych normální CRT televizi, LCD televizi nebo plazmovou televizi ?

U velikosti úhlopříčky obrazovky bychom se měli uvědomit, jak daleko budeme sedět od televize. Obvyklé doporučení : pozorovací vzdálenost by se měla rovnat čtyřnásobku úhlopříčky. Tuto vzdálenost si může každý znás snadno vypočítat, velikost jednoho palce je 2,54 cm.

Jednou z často kladených otázek bývá, jestli koupit LCD televizi, nebo plazmovou televizi. Tady mám několik informaci o každé z nich.


LCD televize :

Nevýhody: špatně zobrazují černou barvu, vyšší pořizovací cena

Výhody: technologicky je mnohem lepší než plazma, je úspornější , vyrábí se ve všech možných úhlopříčkách, má nižší hmotnost než plazmová televize

Plazmová televize :

nevýhody: má o hodně větší spotřebu energie než LCD, produkuje hodně tepla,  nesmí se obracet horizontálně,  je těžká

výhody: lepší pozorovací úhly než u LCD

Důležitou roli při výběru televize je i rozlišení obrazovky. Můžeme se setkat se zkratkou HD, co znamená high definition, tzv. vysoké rozlišení. Při výběru TV se můžeme setkat i s pojmem malé HD (rozlišení 720 řádků) nebo Full HD – plné rozlišení (rozlišení 1080 řádků). Zdali si vybrat malé či plné rozlišení,  záleží jen na Vás. Obecně platí, že Full HD zajišťuje obraz té nejvyšší kvality. Při výběru televize nesmíme přehlédnout, jaké jsou vstupy do televize. Je důležité, aby byl u televize nejen vstup pro příjem analogového vysílání, ale také digitálního (DVB-T). Důležité může být i USB , které využijeme k přímému propojení s videokamerou nebo fotoaparátem.