Nahrávání videa z webkamery

Jak nahrát video pomocí zdarma dostupného programu z vaší webové kamery.

Pokud máte v počítači nebo notebooku webku, tak s videohovory přes skype pravděpodobně se do potíží nedostanete, protože tato oblast je celkem úspěšně automatizována a stačí se nechat vést průvodcem.

Kupodivu zdaleka ne tak jednoduše se dá dostat k volbě jako „nahrávání“ nebo „record“ a ne každý výrobce dodává ke své kameře také odpovídající software k nahrávání videa.

Jak si tedy poradit?

Windows XP

Ve Windows XP je k nahrávání nejjednodnodušší využít už předinstalovaného programu Windows Movie Maker, který najdete v nabídce Start > všechny programy, případně si ho můžete stáhnout zde.

Tento program slouží primárně ke střihání filmů, nicméně poradí si i s nahráváním videa přes webkameru – snímek pak uloží do pracovní plochy a můžete pak rovnou začít natočený materiál sestřihávat nebo jinak upravovat. Jak tedy do něj nahrávku z webkamery dostat?

  • Spusťte Movie Maker a jděte do menu Soubor > Digitalizovat video
  • Vyberte ze seznamu dostupných zařízení vaši webkameru a nastavte správný zvukový vstup, případně hlasitost mikrofonu.
  • Vyberte název videa a místo na disku, kam se má nahrávka uložit.
  • Nastavte kvalitu snímání.
  • Nyní byste před sebou měli mít náhled snímaného videa. Nahrávání zahájíte stiskem tlačítka Spustit digitalizaci. Nahrávání můžete pak stopnout přes volbu Zastavit digitalizaci.
  • Nahrávání ukončíte přes volbu Dokončit. V této chvíli máte na disku tam, kam jste zvolili, uložený soubor s videem. Na pracovní plochu v Movie Makeru se navíc v tuto chvíli tento klip přenesl, takže s ním můžete začít pracovat a upravovat ho, není to však nutné, a pokud vám stačí nahrávka bez úprav, je už v tomto okamžiku uložená na disku a můžete Movie Maker ukončit.

Windows 7 a Vista

Ve Vistě a Sedmičkách najdeme novější verzi již výše zmíněného Movie Makeru, nicméně je lepší využít Windows Live a doinstalovat si nejnovější verzi této aplikace, Windows Live Movie Maker – to můžete provést odtud.

Přímo na jeho hlavní ploše najdete tlačítko Video z webové kamery, která vás přepne do rozhraní pro nahrávání, kde přes červené nahrávací tlačítko spustíte nahrávání dění před vaší webkou.