Jak uložit fotky z fotoaparátu nebo mobilu do PC

Jak přetáhnout fotografie z foťáku nebo mobilu do počítače. Propojení pomocí kabelu, karty, bluetooth a IrDA.

Jak uložit fotky z fotoaparátu do počítače pomocí USB kabelu

K propojení těchto dvou zařízení (fotoaparátu a PC) máme vícero možností. Nejtypičtějším řešením je použítí USB kabelu. Fotoaparát je nutno nejprve přepnout do režimu umožňujícího toto projení (nejčastěji se však toto nastavení provede automaticky) a pak jej propojit s počítačem kabelem. V této chvíli by se měl automaticky spustit synchronizační program sytému Windows určený pro fotoaparáty a scannery.

Vyberte fotografie (pozor: většinou bývají automaticky zatrženy všechny obrázky nacházející se v paměti fotoaparátu, takže pokud je průběžně pro přetažení do počítače nemažete, nezapomeňte nejprve vše odznačit a vybrat pouze nové fotky). Fotografie vidíte v náhledu, pokračujte tedy dále, vyberte ještě pojmenování fotografií – například fotky léto, které bude automaticky přiřazeno všem fotografiím následně přetaženým a tak budou fotografie pojmenovány například fotky léto 1.jpg, fotky léto 2.jpg atd. Ještě také vyberte místo na disku tak, abyste své fotky až budou přetaženy nalezli, umístění do složky Dokumenty nebo Dokumenty\Obrázky tedy není tím
nejlepším řešením, lepší je uložit oddělená alba do zvláštních složek, jako Dokumenty\Obrázky\Fotky léto

USB kabel, který k propojení potřebujete, může mít různý typ koncovky pro zapojení do mobilu nebo fotoaparátu. Může se jednat o:

  • micro USB a nebo
  • mini USB

 


Před nákupem tedy prověřte, který typ kabelu pro zapojení potřebujete koupit (většinou stačí podívat se na fotografii kabelu a porovnat ho se zdířkou ve vašem zařízení).

 

Jak uložit fotky do počítače pomocí paměťové karty

Pokud nechce využít připojení mobilu (fotoaparátu) přes kabel a máte ve svém počítači čtečku paměťových karet, postupujte následovně: Vysuňte kartu z fotoaparátu a dejte jí do odpovídajícího slotu ve čtečce karet ve vašem počítači. Pozor – nenechte se zmást, notebooky mívají sice zástrčku na karty, ovšem je potřeba tuto čtečku do nich teprve přidat a vyměnit tak plastovou záslepku. Pokud tuto zástrčku v notebooku nemáte, můžete si pořídit externí čtečku, která se připojuje přes USB.

 


Po zapojení karty do čtečky by počítač by měl indikovat nově připojený disk – proto zvolte (Tento) Počítač a podívejte se do seznamu vyměnitelných disků, projděte jejich obsah abyste našli disk odpovídající paměťové kartě. Více jich je vidět tehdy, pokud má vaše čtečka karet více slotů na několik druhů karet, pak má každá karta vyhrazen jeden disk, více disků vidíte také za té situace, kdy máte připojen USB flash disk, externí disk atp.

pametove-kartyNyní stačí postupovat velmi jednoduše. Zvolte si zobrazení velikosti ikon takové, abyste viděli obrázky v náhledu, otevřete si vedle okno s umístěním na disku, kam si chcete fotky v počítači uložit. Takže například vedle otevřete Dokumenty > Obrázky > Vytvoříte novou složku – přes nabídku Soubor > Nový > Nová složka – tu si pojmenujte například Fotky léto a pak vesele přetahujte obrázky myší.

Jak uložit fotky z mobilu do počítače

Přetahování pomocí USB kabelu a paměťové karty se nijak neliší od postupu výše popsaného pro fotoaparáty. U mobilů ale existují i další možnosti, a to sice poslání do počítače pomocí Bluetooth nebo infračerveného portu (značeného zkratkou IrDA). Pokud má váš počítač některé z těchto připojení, ujistěte se nejprve, že je aktivní a je povolen příjem souborů. Pokud tento modul nemáte a chtěli byste ho využívat, není problém ho doplnit přes USB, stojí většinou několik stovek korun.

Ikonka indikující momentální stav připojení je zpravidla na liště vpravo dole kousek od hodin, klikněte na ní pravým tlačítkem myši a zkontrolujte stav. V mobilu pak u konkrétní fotky zvolte možnost Odeslat > Odeslat pomocí bluetooth/IrDA – nyní je většinou potřeba propojit obě zařízení a identifikovat je pomocí číselného kódu, který zadáte na počítači i na mobilu a tak je navzájem potvrdíte. Při dalším připojení už se toto ověřování provádět nemusí.