Jak zmenšit fotku bez programu

Tajný tip, jak si udělat zmenšeninu fotografie ve Windows, čistě s pomocí programu Malování.

Jak víme, v programu Malování je možnost změny rozměrů dosti omezená – jde to jen pomocí jednoduchého transformačního nástroje, který umí zmenšit obrázek o/na zadaný počet procent nebo pixelů. Pokud si chcete udělat ale jednoduše a rychle malou zmenšeninu, není to tímto způsobem úplně postižitelné a proto přinášíme tento malý fígl, který vám pomůže improvizovaně vyřešit tento problém v případě, kdy nemáte po ruce žádný komplexnější nástroj typu Phoshop nebo Zoner.

Jak tedy na věc?

  1. Otevřete si klasicky Průzkumník, případě Fotogalerii – jednoduše, přepněte se do režimu, kdy vidíte náhledy jednotlivých fotek.
  2. Upravte velikost náhledů, tak aby odpovídaly vašim představám – buď nahoře v možnostech zobrazení, případně zkuste rolovat pomocí současného stisku Ctrl a otáčení kolečka myši. Takto si poštelujte náhled ikon do té velikosti, v jaké potřebujete mít vaši zmenšeninu.
  3. Najeďte v náhledech na úroveň miniatury obrázku a stiskněte klávesu PrintScreen – najdete ji vpravo nahoře u numerických kláves, na notebooku bývá taktéž v pravém horním rohu, ovšem ne u numerických kláves.
  4. Otevřete Malování (klasicky přes Start > Všechny programy > Malování) – a vložit snímek obrazovky přes Ctrl+V. Teď už jen stačí oříznout a vystřihnout ze snímku jen ten kousek co potřebujete, tj. jen náhled té fotky, jejíž miniaturu potřebujete.
  5. Teď už stačí ořez jen uložit a miniatura je na světě.