Jak chránit počítač před přehřátím

Pokud se váš počítač nebo notebook přehřívá, neustále hučí a samovolně se restartuje, je zřejmě na čase, udělat něco pro snížení jeho teploty. Zde se dozvíte, jak na to.

Kdy hrozí přehřátí

Přehřívání souvisí zejména se dvěmi elementy uvnitř počítačové skříně, a to sice s procesorem a s grafickou kartou (dnešní grafické karty už mají i vlastní procesory a chladiče, proto je to z tohoto hlediska druhý na chlazení nejnáročnější komponent po CPU). Aby i ty nejnáročnější výpočetní a grafické operace (což jsou zejména akce typu editace náročných grafických útvarů, editace videa nebo hraní her) neohrozily chod, je tedy potřeba zajistit, aby ventilátory zajistily optimální cirkulaci vzduchu a přiváděly dostatek chladného vzduchu zvenku dovnitř počítačové skříně, za současného odvádění horkého vzduchu ven.

Co tedy dělat, když se vám pc moc hřeje?

Software

Existuje několik pomocných utilitek, které umí měřit teplotu procesoru a přizpůsobit tomu chování počítače – například místo toho, aby v kritickou chvíli při přehřátí zatuhl, ho uspí nebo hibernují a vy tak aspoň nepřijdete o uloženou práci. Takto například funguje program CoreTemp.

Do kategorie toho, co se dá řešit softwarově pak také patří nastavení Biosu, tady samozřejmě pozor na neodborné zásahy, manipulací s hodnotami Vcore, Tempin a dalšími lze také  přehřívání zabránit – například tehdy, když se špatně samoreguluje chlazení.

Hardware

PC skříň

Pokud máte klasickou počítačovou skříň a bojujete právě v těchto chvílích s přehříváním, první věc co vám můžeme poradit, je rozmontovat počítač a vyfoukat z něj ven všechen prach, co se uvnitř za čas jeho používání nahromadil. Dejte pozor na to, abyste při manipulaci měli uzeměné ruce a statická elektřina nezlikvidovala něktrou ze součástek, a také dbejte toho, že vzduch by se měl opravdu raději vyfoukat – ne vysát, tady zase hrozí, že když nastavíte trochu silnější saní, odlítne některá ze součástek do hlubin vysavače.

Pokud ani po odebrání prachu ven se problém neodstranil, zvažte náhradu ventilátorů. Tohle už je větší operace, pravděpodobně bude potřeba i rozšířit větrací zdířky na těle case (skříně), nicméně po výměně vyběhlých chladičů za nové a rychlejší, případně náhradě pasivních chladicích prvků za aktivní by snížení teploty mělo být už skutečně znatelné. Podrobný popis této problematiky ovšem přesahuje možnosti tohoto článku, více informací o těchto tématech najdete například na webu pctuning.cz.

Notebook

U notebooku máme co se montáže týče ruce poněkud svázané, dá se možná tak vytáhnout baterie a u některých kusů i odmontovat část mřížek, ale to je tak všechno. Zbývají nám tedy čistě hardwarová řešení a pak spolehnutí se na externí chladiče – v tomto případě tedy podložek, které se dají pod notebook a pomáhají odvést teplo ven. Podrobněji se této problematice věnujeme v článku speciálně o podložkách pod notebooky.