Jak nabíjet notebook

Jakým způsobem se starat o baterii notebooku a udržet dlouhodobě její kapacitu.

Když je notebook nový

Čerstvou, nově nabytou baterii notebooku (nebo téměř novou, když vezmeme v úvahu ještě jeho cestu od výrobce k prodejci a od něj k vám) je potřeba nejprve naformátovat. S formátováním disku to tentokrát nemá nic společného, žádný speciální software k tomu nepotřebujeme.

Pro naformátování baterky stačí postupovat zhruba takto:

  1. Vybijte baterii na úplné minimum.
  2. Nechte ji nabíjet, ideálně přes noc, na maximální kapacitu.
  3. Opět ji zcela vybijte.

Po zopakování úplného vybití a nabití zhruba třikrát by měla být baterka úspěšně naformátovaná a její kapacita poskytovat výdrž s největší možnou kapacitou.

Aby noťas vydržel

Dlouhodobější údržba kapacity na výchozí úrovni spočívá v podstatě jednoduché, ovšem dlouhodobé péči. O co jde? Základem je, nenechat akumulátor úplně vybít. To, co jsme při formátování baterky dělali úmyslně, z dlouhodobého hlediska prospěšné není, dokonce přesně naopak, a neustále vybíjení a nabíjení nadoraz vede ke snižování kapacity, zkracování výdrže a nezadržitelně snižuje počet minut, po které můžete s počítačem pracovat mimo elektrickou síť.

Ilustrace: Obrázek notebookuIdeální je pracovat s notebookem tak, že po vybití o několik procent až desítek procent ho opět dobijete (nezáleží zas až tolik, jestli úplně nebo jen o několik stupňů), pak opět necháte vybít, ale ne na nulu, a tak stále dokola.

Mějte také na paměti, co baterii nesvědčí a zkuste tyto škodlivé vlivy co nejvíce eliminovat. Jedná se zejména o vysokou teplotu (proti ní se lze bránit chladící podložkou), nesprávným nabíjením (z neoriginálních nabíječek), a právě výše zmíněné opakované úplné vybíjení (moderní Li-Ion a Li-Pol baterie mají počet těchto nabíjecích cyklů omezen a po jejich vyčerpání jednoduše odejdou).

Když už nevydrží nic

Ve chvíli, kdy baterie stěží vydrží několik málo minut, je na čase sáhnout k radikálnímu řešení v podobě její výměny. Samozřejmě, při určitém stáří notebooku je otázka, zde je tato investice ještě na místě a nevyplatí se více pořízení kompletně nového počítače, a starší využívat už jen jako přenosný počítač, který bez sítě není použitelný. Ve většině notebooků se baterie nachází na spodní části, tedy na podložce. Výměnný mechanismus sestává z jedné, častěji však aspoň dvou pojistek ve formě zámků, které musí být povoleny, aby akumulátor mohl být vyjmuta a nahrazen novým. Akumulátory do notebooků jsou součástí sortimentu drtivé většiny počítačových prodejců, takže stačí najít pouze odpovídající baterku kompatibilní s vaším strojem.