Jak najít webkameru v notebooku

Máte nový notebook a nevíte, jak zprovoznit a kde vůbec najít jeho webovou kameru, kterou byste měli podle prodejních údajů mít? Poradíme, jak na to.

Kde je moje kamera

Otevíráte notebook, vidíte klávesnici, touchpad, obrazovku, pár usb portů, dvd mechaniku… Ale kde je ta kamera? Nikde žádná pořádná čočka, nikde nic nesvítí – člověk by pomalu řekl, že ji tam nemá. Nezoufejte! Na obrázku vidíte, kde se v současnosti nachází webové kamery na většině notebooku, notebooko-tabletů a mobilonotebooků. Buď je na okraji obrazovky v podobě poměrně nepatrné čočky (nečekejte, že budete mít webovou kameru v podobě zrcadlovky s objektivem – současné webové kamery skutečně vypadají poměrně nenápadně a většinou u nich není ani dioda informující o jejich činnosti).

Zde vidíte, kde všude může být webka

Zde vidíte, kde všude může být webka

Jak zprovoznit kameru

Dobře, kameru jsme našli. Jak teď ale ověřit, zda vůbec funguje? Nejjednodušší je to pravděpodobně s pomocí programu Skype (postup k jeho instalaci zde). Spusťte ho a pak v něm jděte do menu:

  • Nástroje > Nastavení > Nastavení videa 
  • V přepínači můžete vybírat mezi různými modely zařízení pro příjem obrazového signálu, pokud vše funguje jak má, měli byste vidět sebe před kamerou.

Pokud vidíte jen černo, případně systém nenalezl žádné zařízení, bude potřeba nainstalovat ovladač. Zde se vše odvíjí od toho, abyste nainstalovali ten správný. Kde se dá zpravidla najít?

  • Na přiloženém CD/DVD
  • Na webu výrobce

Weby výrobců jsou v tomto ohledu organizovány tak, že v sekci Podpora/Support se dá vyhledat konkrétní model notebooku a u každého modelu jsou pak naservírovány ke stažení ovladadače ke všemu hardwaru, ze kterého byl notebook vytvořen. Odkazy na tuto sekci ve webech některých výrobců najdete níže.