Jak stáhnout a instalovat ovladač

Zažili jste situaci, kdy jste nainstalovali nový systém a nejde vám zvuk či správně nefunguje grafické rozhraní? Pak vám pomůžeme tyto problémy odstranit. Poradíme, jak najít a instalovat správný ovladač (driver).

Nainstalovali jste nový systém Windows XP či Windows 7? Může se Vám stát, že rozlišení obrazovky je pouze 800×600, i když monitor
by měl zvládnou zobrazit daleko větší rozlišení. Prvním důležitým krokem je zjistit jaký grafický či zvukový ovladač je nutné nainstalovat. Existuje spousta programů, které dokáží zjistit hardware počítače. Nejznámějším volným programem je Everest Home Edition, který se dá zdarma stáhnout z českých serverů slunečnice.cz nebo stahuj.cz. Everest nainstalujeme a spustíme. V levé nabídce vybereme, kterou komponentu chceme zjistit a podíváme se na její typ. Je důležité říci, že pokud máte integrovanou grafickou nebo zvukovou kartu je nutné vyhledat typ základní desky, nikoliv přímo komponenty. Vybereme tedy příslušnou komponentu a podíváme se na položku Typ či Název.

Kde najít driver

Ovladače se dají vyhledat na různých stránkách, které se na toto specializují. Nejrozsáhlejší je zřejmě webová stránka http://driverzone.com/, která je ale v angličtině. Z českých stránek je to http://drivers.jahho.cz/, která vás přesměruje na oficiální stránky výrobce. Nejjednodušším způsobem ale je zadat do googlu právě název komponenty a za název dopsat „drivers“. Pokud je tato komponenta známějšího typu, google většinou nabídne jako první odkaz oficiální stránky výrobce, kde se stačí proklikat do sekce ovladačů. Zde vyberete architekturu operačního systému (32 nebo 64 bitový – někdy se značí x86 pro 32 bitový a x64 pro 64 bitový), kterou můžeme zjistit ve vlastnostech počítače (u Win7 je přímo napsáno, zda-li jde o 32 nebo 64 bitový, u starších Windows pokud není napsáno jinak, jedná se o 32 bitový). Poté vyberete operační systém (Windows XP či Windows 7) a potvrdíte výběr. Stránky Vám nabídnou ovladač a ten stačí pouze stáhnout.

Pokud je komponenta integrovaná, je nutné stáhnout ovladač pro celou základní desku. V takovém případě postupujeme stejně jako u normálních ovladačů, ovšem nehledáme určitou komponentu, ale typ základní desky. Stejný postup instalace ovladačů můžeme aplikovat i na ovladače pro externí wifi přijímače atp.

Instalace

Máme tedy ovladač úspěšně stažený v počítači. Instalátor ovladače je většinou .exe soubor, který stačí poklepáním spustit a instalátor vše zařídí za Vás. Může se ale stát že ovladač bude ve formě .dll souborů. Tyto ovladače se dnes již téměř nevyskytují, jelikož pro běžné uživatele počítače je obtížné je instalovat. Takovéto ovladače se (podle druhu operačního systému) instalují zkopírováním .dll souborů do složky „drivers“ nebo „sys(tem)32“. Tyto složky jsou běžně skryty a tudíž je nutné povolit zobrazování skrytých souborů a složek (Ovládací panely → možnosti složky).

Po úspěšném nainstalování ovladače restartujte počítač a mělo by vše fungovat tak, jak má.

Jaroslav Petřík