Jak vybrat diktafon

Diktafon je nezbytnou pomůckou pro novináře, reportéry, studenty, podnikatele, managery, sekretářky, spisovatele, tvůrce literárních statí, prostě, diktafon lze využít v mnoha případech a u mnoha příležitostí, které je dobré zaznamenat v mluvené podobě.

Na trhu je k mání nepřeberné množství diktafonů, ale je třeba podotknout, že se od sebe dost liší, a to nejen cenou.

Před koupí diktafonu se určitě vyplatí zvážit,  jak často přístroj využijete, v jakém prostředí, jak rozsáhlé záznamy si budete pomocí něj vytvářet a jaký bude pro vás nejvhodnější způsob přepisu záznamu. Po určení priorit se můžete pustit do výběru.

Co diktafony obsahují

Každý diktafon je primárně určený k nahrávání, proto je pro jeho funkčnost nejdůležitější mikrofon. Ty bývají coby ten nejdůležitější prvek diktafonu podstatně kvalitnější a citlivější než je tomu u záznamníků v MP3 přehrávačích a dalších multimediálních zařízeních. U diktafonů se setkáte s mikrofonem vestavěným (interním), ale ke mnoha přístrojům si lze připojit pomocí příslušného výstupu i mikrofony externí. Ty dokáží znásobit velikost prostoru, ve kterém je diktafon schopen snímat zvuky. A také vylepšit kvalitu záznamu. Důležitou vlastností mikrofonů je citlivost, která se udává ve dvou režimech. Mikrofony označené Hi disponují nízkou citlivostí a jsou určeny především pro záznam diktovaného textu. Oproti tomu mikrofon režimu Low je schopen snímat veškeré zvuky ze všech směrů.

Dalším velmi důležitým parametrem u diktafonu je doba záznamu a kapacita paměti. Diktafony dokáží pořizovat záznam v několika režimech. Nejčastěji používaný je režim SP, ale doplňují ho další – LP, HQ. Některé diktafony jsou schopné nahrávat díky režimu STHQ i v kvalitě CD. Výjimkou ani není možnost ukládat do diktafonu slovo a zvuky ve formátu MP3, ale ten je trochu náročnější na místo, proto v tomto formátu uložíte kratší záznam.

Kapacita paměti diktafonu je pohyblivá položka, která může dosahovat velikosti až 4 GB. Ve formátu SP do takového diktafonu uložíte až 262 hodin záznamu. Vestavěná paměť diktafonu může být rozšířena SD nebo microSD kartou.

Ovládací prvky a digitální soubory

Při výběru diktafonu není od věci se zajímat i o způsob ovládání přístroje. Ovládací tlačítka bývají rozmístěna po bocích přístroje a na jeho přední stěně. Způsobů, jak jsou tlačítka řešena, je mnoho. Někdy ovládací prvek připomíná joystick, někdy ovládání MP3 přehrávače atd. Rozhodně je dobré si vzít diktafon do ruky a zvolit takový model, který byste ovládali intuitivně. Pokud jste zvyklí na ovládání jiného přístroje, tak si raději zvolte diktafon, který má podobné rozložení ovládacích prvků. Při samotné práci s diktafonem opravdu nelze hledat, jakým tlačítkem se požadovaná funkce spouští. Zapnutí přístroje se buď děje mechanicky pomocí tlačítka nebo lze některé diktafony aktivovat hlasem.

Vzhledem k tomu, že většina diktafonů na českém trhu pracuje s digitálními soubory, tak je také možné je připojit na počítač pomocí USB. Proto je záznam ukládán ve formátech (CELP+ADPCM, DSS), které umožňují jejich další zpracování v počítači. Digitální záznam v diktafonu lze dělit do adresářů a u některých modelů lze jednotlivé nahrané soubory zakódovat.

Některé diktafony jsou schopny pracovat s kazetami, ale přeci jen to je spíše přístroj pro nostalgiky.

Diktafony ve vyšších cenových relacích jsou vybaveny odolným celokovovým pouzdrem.

Celkově lze konstatovat, že diktafony se rozdělují na ty jednodušší, které umí bez problémů zaznamenat cokoliv z blízka nebo z kratší a střední vzdálenosti.

Diktafony na vyšším stupni náročnosti se již řadí mezi profesionální přístroje, které dokáží zaznamenávat zvuky z větší vzdálenosti při redukci okolního šumu, jsou vybaveny nadstandardní paměťovou kapacitou, mohou být ovládány hlasem a disponují mnoha dalšími funkcemi.

Doplňkové funkce

Mezi doplňkové funkce diktafonu se počítají ty, které usnadňují a zpříjemňují práci s přístrojem. A je jen na zákazníkovi, jak se rozhodne.

Diktafon může být vybaven funkcí slovního komentáře, dálkovým ovládáním, čtečkou otisků prstů nebo podporou až šesti jazyků. Někdo ocení, že přístroj lze uzavřít pod heslem nebo že ho diktafon ráno vzbudí.

Výrobci a ceny

Co se týká výrobců a cen diktafonů, i zde panuje velká rozmanitost. Rozhodně neuděláte chybu s modely značky Olympus, který je takovým „topem“ mezi firmami specializujícími se na produkci diktafonů. Ani u značek Philips, Panasonic a Sony se nespletete. Nejlevnější diktafony si lze pořídit i za pár stokorun, to jsou ti praví pomocníci při práci na cestách nebo pro nadiktování položek nákupu, ale zázraky od takových přístrojů nečekejte. Ta velmi solidní střední třída diktafonů se skrývá u ceny kolem dvou tisíc a někdy i výše. A profesionální a výkonné přístroje najdete na trhu v cenové relaci od 5 až do 15 tisíc.

Kde diktafon koupit?

Z vlastní zkušenosti doporučuji k nákupu audiotechniky využít tyto eshopy:

T.B.