Jak vybrat lampičku k notebooku

Lampičky pro připojení do USB vám mohou posloužit zejména v situacích, když nemáte svítící klávesnici na notebooku a potřebovali byste na ni při dlouhém večerním psaní vidět. Zaměříme se na to, jaké jsou typy a jak ji vybrat.

Typy lampiček

Podle mechanické konstrukce můžeme lampičky k notebookům rozdělit na následující typy:

 • Lampičky s hadím krkem. Zapichují se do USB portu a díky tvarovatelné hadici si může nastavit polohu přesně tak, jak potřebujete.

  Svítilna s hadím krkem

  Svítilna s hadím krkem

 • Lampičky stojící na stole. Hodí se vám tehdy, když preferujete méně ostré světlo nebo se s notebookem příliš nepohybujete. Často vypadají jako falešná žárovka.
  Pevně stojící lampička

  Pevně stojící lampička

 • Lampičky stojící na stole s hadím krkem. Hybrid pro případy, když máte raději stabilně stojící zařízení a přitom oceníte i flexibilitu nasměrování světelného zdroje.
  S podstavcem i hadím krkem

  S podstavcem i hadím krkem

Podle intenzity svícení pak jsou typy v zásadě dva:

 • Lampičky konstantně svítící. Jednoduše je zapíchnete do USB portu a dokud je počítač zapnutý, lampička vám bude automaticky svítit. Samozřejmě, trochu se to projeví na spotřebě, ale budete vidět lépe na práci.
 • Lampičky svítící v závislosti na činnosti prováděné v počítači. Například, čím více píšete, tím více svítí. Někomu může toto chování naprosto vyhovovat, někdo ho naopak může zcela nesnášet a brát ho jako rušivý element – dobře se tedy podívejte, zda právě vybraný kus něco takového neprovádí.

Intenzita osvětlení

Svícení je ve většině lampiček zajištěno pomocí 3 led diod. Nenechte se zmást různými konstrukcemi v podobě svíček, žárovek nebo zářivek – takovýto intenzivní světelný zdroj by USB port rozhodně nezvládl. Za další, je potřeba počítat s tím, že poměrně výrazný světelný zdroj je také obrazovka a tato zařízení jsou připravena zpravidla na dosvicování svitu monitoru na klávesy.

Zapojení

Narozdíl od myší, tiskáren a dalších periférií, instalace tohoto typu hardware nevyžaduje vůbec žádný funkční ovladač – stačí ji jednoduše zapojit do USB portu a zařízení by mělo ihned začít svítit. Pokud máte v plánu často manipulovat s lampičkou a odpojovat ji opakovaně, je lepší zapojit ještě mezi ni a USB vstup do počítače rozbočovač – rozbočovač pak nechte zapojený v počítači neustále a lampičku zapojujte jen do něj. USB port v počítači se vám tak neochodí, rozbočovač pak v nouzi stačí vyměnit za jiný, ovšem přímý vstup do počítače zůstane takto nechráněn.