Jak vybrat notebook

Jak vybrat notebook, které technické parametry zkoumat, na co dát pozor. Kterým výrobcům dát přednost a jak se nespálit.


V tomto článku se zaměříme na to, jak si v záplavě notebooků vybrat ideální stroj, nejprve se zaměříme na technické parametry a pak navzájem srovnáme nejčastěji kupované značky notebooků. Jedná se jen o základní přehled a určitě pro své další rozhodování využijte ještě další zdroje, jako srovnávací formuláře na webech prodejců a recenze strojů, mezi kterými se rozhodujete.

Technické parametry

Obrazovka

Velikost obrazovky se pohybuje od 17 palců po miniaturní obrazovky netbooků (10 palců). Takovým rozumným kompromisem, na kterém se ještě dají celkem obstojně sledovat filmy a přitom je notebook ještě celkem skladný, je někde mezi 13 – 15 palci, samozřejmě záleží na vašich požadavcích a tom, co hodláte na laptopu dělat, pokud vás filmy nezajímají a chcete především malý přenosný počítač nebo naopak chcete spíše hledáte druhý domácí počítač, který zabere méně místa.

Klouby

Na mechaniku držící pohromadě notebook se zaměřte, je to nejchoulostivější mechanická součást celého přenosného počítače. Stabilnější a méně poruchové jsou rozhodně masivní klouby viditelné z boku.

Klávesnice

Klávesnice nejmenších notebooků nemají standardní velikost kláves, na to pozor. Přednost dejte notebookům s klávesnicí oddělenou fólií do ostatní elektroniky, když vám pak na klávesnici náhodou ukápne trocha vody, nebudete muset hned shánět servis.

Grafická karta

Pokud nechcete vyloženě kancelářský stroj, měli byste dát přednost před integrovanou grafikou Intel některé z kvalitnějších karet od ATI nebo nVidia. Platí však, že čím výkonější grafická karta, tím vyšší spotřeba energie.

Výdrž baterie

Velmi důležitá a při nákupu často podceňovaná veličina. Pamatujte na to, že údaje uváděné výrobcem jsou dosažitelné (pokud vůbec) pouze při provozu s vypnutou WiFi, ztlumenou obrazovkou atd., takže ve skutečnosti je výdrž mnohem nižší. Nenechte se tedy radši zlákat úsporou jednoho tisíce a investujte do notebooku, který něco vydrží, i když se to možná nezdá, ona se ta delší výdrž hodí docela často.

RAM, procesor a pevný disk

Tady asi není co řešit, čím větší RAM a harddisk, čím rychlejší procesor, tím lépe.

WiFi, Bluetooth

Zbytečně nešetřete a určitě si pořiďte notebook, který má obě tyto technologie. WiFi se vám hodí až půjdete na kafe a budete si chtít přečíst emaily a bluetooth při spojování mobilu s notebookem.

BlueRay/DVD/CD mechanika

Role mechaniky na optické disky se díky rostoucím kapacitám USB flash disků snižuje, každopádně nemá cenu pořizovat si technologickou mechaniku, která nepřečte Blue Ray disky, které dřív nebo později vytlačí DVD.

Webkamera

Je to takové zařízení, které asi nikdo nepoužívá každý den, ale občas se při volání přes Skype nebo pro nějakou momentku celkem hodí.

Snímač otisku prstů

Pokud plánujete mít na notebooku citlivá data, pak si určitě zašifrujte disk a se snímačem otisku prstů také určitě nic nezkazíte. Pro běžného uživatele je ale vybavení notebooku touto komponentou ale celkem zbytečným navýšením kupní ceny.

Čtečka karet

Většina fotoaparátů, mobilů a podobných zařízení se dá propojit pomocí USB kabelu a čtečka karet tedy není nijak zvlášť nezbytnou, občas se ale hodí.

FireWire

Rozhraní, které se většinou moc nepoužívá, využijete je snad jen pokud však přes ně hodláte mít připojený externí disk, tok dat skrze ně je řádově rychlejší než klasický USB port.

TV-out

Propojovat notebook s televizí asi moc často nebudete, pokud ale něco takového plánujete, pak tento port je pro vás nezbytností.

VGA-out

Tuto zástrčku můžete použít k připojení externí obrazovky, opět to ale asi nikdo nedělá každý den.

Značky a výrobci

Závěrem tu podáváme takový stručně-orientační přehled nejprodávanějších značek notebooků u nás. Nejsou tu uvedeny zdaleka všechny notebooky, pokud máte zkušenosti s některou ze zde opomentých značek, můžete pod článkem přidat svůj poznatek nebo zkušenost.

Acer

Nejprodávanější značka v ČR, zejména díky ceně. Ohledně kvality však nejlepší pověst nemá, i když má vzetupnou tendeci.

Apple

Značkové notebooky, cena odpovídá, jako všechny počítače od Applu mají vlastní operační systém MacOS X.

Asus

Celkem rozumná vyváženost kvality a ceny, i když i u něj se sem tam objeví některé více poruchové kusy.

Dell

Kvalitní notebooky, které lze určitě doporučit.

IBM

IBM se už asi 15 let drží stále stejného designu svých notebooků, technologicky je však dlouhodobě na naprosté špičce.

HP

Hewlett-Packard má několik výrobních řad, bohužel u nižších se občas vyskytnou exempláře mající pár much.

MSI

Celkem kvalitní notebooky, obecně se celkem dají doporučit.

Sony

Notebooky Vaio patří mezi technologickou i designérskou špičku, cena však odpovídá.

Kde notebook koupit?

Z vlastní zkušenosti doporučuji k nákupu IT techniky využít tyto eshopy: