Jak zjistit telefonní číslo

Máte na mobilním telefonu zmeškaný hovor od čísla, které nemáte v telefonním seznamu a chcete zjistit, komu patří?

Ideální je zadat číslo, od něhož máte zmeškaný hovor, do internetového vyhledávače. V tomto ohledu je proslulý celosvětový internetový vyhledávač Google – www.google.cz, kdy stačí do vyhledávacího pole zadat konkrétní telefonní číslo a kliknout na ikonku „vyhledat“. Často se stává, že se vám snaží dovolat nějaký telefonní prodejce, telefonní operátor s nabídkou nových služeb pro váš tarif, veřejné dotazování nebo nějaký podvodník, kterému pokud hovor přijmete, můžete přijít o celkem vysokou sumu, která se vám odečte od kreditu nebo ukáže v měsíčním vyúčtování. Na internetu je nespočet webových stránek a diskuzí o tom, s jakým požadavkem dané telefonní číslo ostatním osobám volalo; komentáře a stížnosti k jednotlivým číslům píší ti, kteří hovor přijali a s druhou stranou hovořili. Mezi nejpopulárnější webové stránky, kde můžete informace k určitému telefonnímu číslu dohledat, patří například kdomivolal.eu, kdovolal.cz nebo telkontakt.cz. Více o tématu najdete také zde na radírně.

telefon

Vyhledání čísla pomocí internetového vyhledávače je nejspolehlivější možnost. Pokud má totiž majitel čísla dobíjecí SIM kartu s telefonním číslem, jenž není vázána na jméno, je nemožné dohledat, komu patří, pokud nebude telefonní číslo již uvedeno na internetu. Je absolutně anonymní. Jestliže má volající paušální tarif, operátoři podle dohledání čísla sice mohou dohledat, komu telefonní číslo patří – jelikož zákazníci se smlouvou uvádějí operátorovi při založení paušálního čísla své identifikační údaje, ale dotazujícímu to nemohou prozradit kvůli ochraně soukromí. Výjimka může být, pokud si jméno majitele paušálního čísla vyžádá Policie České republiky, ale ani v této situaci není stoprocentní, že se majitele telefonního čísla dozví. Policie České republiky je i v těchto situacích často bezmocná. Nedoporučujeme obracet se na Policii České republiky kvůli každému nepřijatému hovoru od cizího čísla; přece jen toho Policie má na starosti mnoho a jistě jsou to závažnější aktivity.

Jedinou možností, jak zjistit, kdo volal, je telefonní číslo vytočit – ideálně z cizího telefonního čísla a ideálně jinou osobou, neboť pokud by to byl někdo blízký, kdo vás obtěžuje a po hlase vás zná, nepředstaví se vám…