Propojení satelitního přijímače s TV, DVD recorderem, set-top-boxem…

Úkolem tohoto příspěvku je přiblížit a poradit, jak propojovat všechny ty krabičky kolem televizního přijímače, které se hlásí o
své využití v době digitálního vysílání. Dnes lze zakoupit na trhu s elektronikou jakýkoliv přístroj a ten pomocí širokého spektra různých kabelů propojit prakticky se vším.

Pokud si jdete zakoupit set-top-box nebo satelitní přijímač do specializované prodejny, tak prodávající bývá natolik proškolený odborník, že vám určitě ochotně poradí s propojováním celé soustavy a dodá k této činnosti i potřebné kabely. Specializovaná prodejna se satelitní, potažmo digitální technikou se určitě při nákupu vyplatí, už kvůli radám, výběru a servisu. Tyto odborné služby asi není možné očekávat  při koupi techniky v hypermarketech.

Ale vraťme se k propojování. Pokud si chcete propojování značně usnadnit, tak kupujte takové přístroje, které disponují dvěma konektory SCART. Navíc, propojení přístrojů pomocí „scartek“ poskytuje  kvalitnější obraz i zvuk než je tomu upoužívání koaxiálních kabelů. Někdy je třeba počítat i s tou variantou, kdy se neobejdete bez slučovače. Upozorňuji, že následné popisy budou možná pro někoho nepřehledné, ale propojování je pouze o kabeláži a jaký přístroj čím a k čemu připojit. Nejprve budeme propojovat satelitní přijímač / receiver /.

Satelitní přijímač a televizor

Toto je základní sestava, kterou je možné nejlépe propojit přes konektory SCART odpovídajícím kabelem. V dnešní době jsou všechny LCD, plazmové a LED televizory vybaveny DVB-T tunerem, proto je možné i v této základní sestavě sledovat jak satelitní televizní stanice, tak i programy šířené přes pozemní vysílače. U zapojení satelitního přijímače do jakékoliv sestavy je samozřejmé jeho připojení příslušným konektorem k satelitní parabole.

Satelitní přijímač, televizor a DVD recorder

Tato sestava také není nijak složitá, jen není od věci se podívat, kolik má který přístroj vývodů SCART a začít propojovat. Satelitní přijímač propojte „scartkou“ s televizorem. A k satelitnímu receiveru se napojí DVD recorder také přes vývod SCART. Pokud satelitní přijímač má pouze jednu zásuvku SCART, tak k němu DVD naveďte pomocí anténního koaxiálního kabelu. Poslední činností bude napojení DVD recorderu a televizního přijímače přes SCART. Tato kombinace má jednu velikou výhodu, pokud je televizní přijímač vybaven DVB-T tunerem. Potom je totiž možné například satelitní program nahrávat a televizní kanály šířené pozemní cestou sledovat.

Satelitní přijímač, televizor a videorecorder

Toto je sestava spíše určená těm video fanouškům, kteří s nostalgií rádi oprašují klasické video kazety. Zapojení této kombinace
se prakticky neliší od té předešlé. Satelit a televizor se napojí přes SCART, videorecorder s TV taktéž. A u kombinace satelitní přijímač –videorecordem máte na výběr podle možností – SCART nebo anténní koaxiální kabel.

Satelitní přijímač, televizor, DVD recorder a videorecorder

Toto je trošku divoká kombinace, ale propojit se dá a není to nijak složitá činnost. Satelitní přijímač napojte  na televizor SCART kabelem. Pokud má satelitní receiver druhou „scartku“, tak jí lze využít na připojení DVD recorderu. V tomto případě se k satelitnímu přijímači připojí videorecorder anténním koaxiálním kabelem. Pokud televizní přijímač disponuje dvěma konektory SCART, tak na ten druhý / první obsadil satelitní přijímač/ připojte DVD recorder. A video recorder se napojí k televizi koaxiálním kabelem. Pokud má ovšem televizor pouze jeden SCART konektor, tak jak DVD recorder, tak i videorecorder je nejlépe přivést k televiznímu přijímači koaxiálním kabelem za  použití slučovače. K satelitnímu receiveru je možné připojit i domácí kino pro dosažení zvuku v kvalitě Dolby Digital. To se děje pomocí vývodu S/P-DIF, který můžete najít na zadní straně přijímače. Připojení kabelu na vývod S/P-DIF se zpravidla potvrzuje v menu satelitního receiveru. Nyní bychom se věnovali kombinacím propojování se set-top-boxem.

Televizní přijímač a set-top-box

Set-top-box musí být primárně propojen anténním koaxiálem s venkovní anténou. Poté set-top-box napojte k televizoru vývodem SCART. Pokud je set-top-box vybaven dvěma konektory SCART, tak je jeden z nich určen pro televizní přijímač a je označen TV. I dnes ne každý využívaný televizní přijímač je vybaven konektorem SCART. V tomto případě se k takové televizi připojí set-top-box s modulátorem. Napojení se realizuje pomocí anténního kabelu přes vývod TV Out na set-top-boxu.

Televizní přijímač, set-top-box a DVD recorder

Toto propojení musíte uzpůsobit tomu, jakými vývody je vybaven set-top-box a televizní přijímač. Pokud oba přístroje disponují dvěma konektory SCART, je vše bez problémů. Na venkovní anténu napojený set-top-box připojte přes vývod SCART k televiznímu přijímači a k tomu druhému přiveďte příslušný kabel z DVD recorderu. K televizi s jednou „scartkou“ připojte set-top-box pomocí koaxiálního kabelu. Potom je možné vývod SCART na set-top-boxu využít pro DVD recorder.

Televizní přijímač, set-top-box, satelitní přijímač a DVD recorder

Tato kombinace umožňuje příjem televizních programů ze satelitu a i pomocí klasické antény. Satelitní přijímač propojte kabelem SCART s televizním přijímačem, set-top-box raději napojte na televizní přijímač koaxiálním kabelem. Pokud je televizor vybaven dvěma konektory typu SCART, tak na druhý naveďte kabel SCART od DVD recorderu. Satelitní přijímač a set-top-box lze propojit SCART kabelem. Poté propojte satelitní přijímač koaxiálním kabelem s DVD recorderem. Pokud náhodou je televizní přijímač vybaven pouze jedním konektorem SCART, je řešením připojit DVD recorder k televiznímu přijímači koaxiálním kabelem. Jelikož  již máte vyveden k televizoru koaxiální kabel od set-top-boxu, je třeba použít slučovače pro anténní kabely a tím připojit k televiznímu přijímači oba přístroje. DVD se na televizním přijímači ladí jako anténní signál.

Elegantním řešením je zapojení set-top-boxu, který umí přijímat digitální signál ve formátu DVB-T i DVB-S. Dnešní moderní televizory s DVB-T tunerem nepotřebují žádný set-top-box, čímž nejen že ubude jedna malá skříňka u televizoru, ale zmenší se také objem kabeláže. Ale na druhou stranu platí, že přidáním set-top-boxu k televizi s DVB-T tunerem můžete jeden program nahrávat a jiný sledovat.

Výše popisované propojování sice vypadá mnohdy složitě, ale opak je pravdou. Jen je nutné mít v případě nahrávání televizního pořadu na zřeteli ten fakt, že je třeba ladit stejný  program v televizi i na DVD recorderu /nebo videorekorderu/.

A poslední projovací“ rada. Pokud máte k dispozici satelitní receiver a set-top-box vždy s jedním konektorem SCART a váháte,
který přístroj napojit na televizor koaxiálním kabelem, tak by to měl být set-top-box. Jak již bylo výše zmíněno, propojení SCART je kvalitnější a satelit poskytuje také kvalitnější příjem než je tomu u pozemní varianty. Jinak řečeno, u DVB-T ten koaxiál tolik nevadí.

T.B