Jak rozdělit disk

Návod na rozdělení pevného disku na oddíly ve Windows a v Linuxu Ubuntu.

Windows

Windows XP a novější už mají nástroj pro rozdělování disků integrovaný. Umí sice pouze základní operace a formátovat pouze na souborové systémy od Microsoftu, nicméně na druhou stranu dobře spolupracuje s Windows a je relativně svižný, spojování oddílů a ukrajování trvá poměrně krátkou dobu. Dá se tedy použít k takovému „rozkrájení“ disku a naformátování se pak dá použít už pohodlně jinde.

Nástroj je jmenuje Správa disků a naleznete ho pod Start > Ovládací panely > Systém a údržba a zde v pododdílu Nástroje pro správu přes tlačítko Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku. Použít se také dá formou zadání příkazu: Z nabídky Start > Spustit > a zde zadejte compmgmt.msc – následně v okně možností zvolte záložku Správa disků.

Ubuntu

Postup dělení disku v Ubuntu popíšeme proto, že je v současnosti nejpoužívanější Linuxovou distribucí a dá se použít jako pomocný systém při problémech i na pc s primárním systémem Windows – například se z něj dá z live usb nastartovat při pádu Windows, takže je možné, že se to někomu z našich čtenářů bude hodit.

V Ubuntech je nejjednoduší použít program GParted. Pokud ho ještě nemáte, dá se velmi jednoduše doinstalovat příkazem
sudo apt-get install gparted
– po instalaci ho lze spustit příkazem gparted z terminálu nebo z menu Systém > Správa > Editor diskových oddílů.

Jak rozdělovat

Práce s diskovými oddíly není žádná složitá alchymie, nicméně je třeba mít na paměti, že permanentně nad námi visí Damoklův meč možnosti ztráty dat. Pro každou operaci existuje určitá best practice, které je záhodno se držet. V prvé fázi, než přejdete k manipulaci s oddíly, proveďte defragmentaci stávajících, v ideálním případě také zálohu dat.

Nový oddíl se dá vytvořit na dva kroky: nejprve odkrojte z existujícího oddílu volné místo (proto je potřeba provést výše zmíněnou defragmentaci, aby data byla pohromadě). Vznikne tak na disku neformátovaná oblast, se kterou se dá dále operovat přetvořit v nový diskový oddíl. V nabídce k vytvoření nového oddílu jsou vždy na výběr tři možnosti: primární oddíl, rozšířený oddíl a logická jednotka. Jaký souborový systém zvolit je kapitola sama pro sebe, nicméně platí pokud se jedná o rozsáhlejší oddíl, na který chcete přistupovat z Windows, při volbě NTFS nemůžete minout.