Záchrana disku

Ochrana disku před poškozením, jak předcházet chybám čtením a ochránit hdd.

Poškození pevného disku mohou mít nevratný dopad a můžete tak přijít nevratně o svá data. Protože je jednodušší těmto problémům předcházet, než pak hledat překřížené clustery a dolovat ztracené soubory zpět, přinášíme několik tipů, jak se poškození disku vyhnout.

Disk v notebooku

První věcí, kterou můžete udělat pro svůj disk v přenosném počítači, je dopřát mu dostatek vzduchu. Ten mu zajistíte, když notebook postavíte na rovnou podložku, nejlépe ještě s podpůrným chladícím mechanizmem, každopádně rozhodně nemějte svůj notebook nikdy zapnutý, když je postaven na postelích nebo jiných podložkách, a to samé také platí při pokládání na nohy. Měkké materiály zamezují proudění vzduchu do ventilátorů umístěných na podložce notebooku a zamezení ventilování vede k přehřátí vnitřních součástek notebooku.

Pozor také na ventilační otvory na zadní straně a na boku notebooku. Mějte kolem vždy dostatek místa, aby mohlo volně docházet k cirkulaci vzduchu na chlazení. Jsou to naprosto jednoduché operace, ale mají velký dopad na chod celého přenosného počítače, a přece je řada lidí podceňuje.

Disk ve stolním počítači

U stolního počítače platí to samé jako u notebooku. PC case (bedna) nesmí stát přímo na koberci, vždy musí být nejlépe několik desítek centimetrů nad zemí. Zadní strana s konektory a ventilátory by neměla být přitištěna přímo na zeď a měl by kolem ní být dostatek prostoru pro proudění vzduchu.

Čas od času také neškodí vyfoukat všechen prach z počítače ven. Odpojte skříň od sítě, odmontujte zadní stranu a vyfoukejte (ale nevysávejte!) prach ze všech součástek. Nejlepší je použít stlačený vzduch v plechovce nebo kompresor.

Viry

Viry a spyware mohou také mít na chod disku silný vliv – některé se pokouší ho zacyklit nebo přetížit přepisováním a kopírováním souborů, jiné ho zatěžují prostě svým chodem. Pokud se váš počítač se najednou podezřele zpomalil, vyskakují vám okna s reklamami při každé příležitosti nebo systém podezřele zamrzává, přečtete si jak váš počítač vyčistit nebo použije online antivirový test.