Jak vytvořit vlastní hru

V tomto článku vám poradíme způsob, jak vytvořit vlastní počítačové puzzle a dokonce, jak vytvořit 3D hru bez znalostí a finančního kapitálu.

Prošli jste vývojem od internetových her, které je možné hrát přes nejrůznější portály až ke složitým dlouhodobým a pro počítač náročným hrám, které stojí stovky korun, ale už vás žádná z nich nebaví?  Rádi byste nalezli něco nového, co vás bude opět bavit hrát a u čeho se dobře odreagujete, ale veškeré hry, které stáhnete/zakoupíte vás přestávají bavit už po půl hodince hraní? Pokud se s tímto úvodem ztotožňujete, možná je načase uvažovat o tvorbě vaší vlastní hry.

Z hráče tvůrcem hry

Desítky her, které jste hráli nebo alespoň otestovali, prokazují, že láska k počítačovým hrám vám rozhodně nechybí a rovněž to, že tyto hráčská léta můžete zúročit při tvorbě vlastní hry. Nikdo netvrdí, že váš první výtvor strčí hru WoW do kapsy, ale minimálně ho můžete ukázat přátelům, kteří si vaši hru jistě rádi zahrají, zkritizují a třeba i pomohou vylepšit.  Pokud se vám tvorba her začne líbit a budete se jí chtít věnovat, můžete si v budoucnu založit webovou stránku, kam budete své výtvory vkládat a jsme si docela jistí, že pokud vaše tvorba nebude (a teď prosím bez urážky za ten výraz) odpadní, naleznete třeba pomocí FB fanoušky, hráče, testery a třeba i nové pomocníky a to velice rychle.

Co je třeba znát a mít

Asi si nyní říkáte, že pro vytvoření hry potřebujete znalost programovacích jazyků a máte do jisté míry pravdu. Ovšem když pro tvorbu využijete níže doporučený software, nebudete už potřebovat nic jiného, budete se pouze muset s programem naučit pracovat (nejedná se o program z řady nejjednodušších) na ovládání na druhou stranu není to nic, co by průměrný uživatel při pár hodin práce nezvládl. S programem vytvoříte 3D hru i se zvuky, a co víc: plná verze programu je zcela zdarma. Pro použití programu potřebujete pouze operační systém Windows. Program se jmenuje 3D Rad.

Puzzle

Pokud byste si do začátku raději zkusili něco jednoduššího, můžeme vám doporučit program Jigs@w Puzzle Entry, program sice není zdarma (jeho plná verze vyjde na přibližně 10 dolarů), ale za to podporuje český jazyk a uživatelé Windows s ním nebudou mít rovněž sebemenší problém. Tento program vytvoří z vašich obrázkových a fotografických souborů, ale dokonce i z video souborů zábavné puzzle. Puzzle mohou být 3D a můžete si jejich skládání zpříjemnit poslechem hudby, kterou lze do programu rovněž nahrát.

Kristýna Jahnová