Jak vybrat a používat bezdrátová sluchátka

Jak vybrat bezdrátová sluchátka (handsfree), k čemu se dají používat a jak je propojit s přehrávačem, mobilem nebo počítačem.

S dráty je vždycky potíž a určitě i vy jste při manipulaci s klasickými sluchátky se už dostali do nejedné problematické situace, vzniklé kvůli zamotání nebo přetržení drátu. Proč si tedy nezjednodušit život a nevyzkoušet sluchátka bezdrátová? Oproti svému drátovému ekvivalentu vám mohou přinést zejména tyto výhody:

 • žádný drát se vám nikde nezamotá, nemusíte když jdete někam ven podvlékat kabel pod oblečením
 • jsou skladnější
 • můžete se volně pohybovat po pokoji a stále poslouchat hudbu z počítače
 • pokud mají mikrofon, poslouží vám zároveň jako handsfree k mobilu

Samozřejmě, abych zachovali objektivitu, nebylo by správné nezmínit i jejich dvě největší nevýhody:

 • jsou dražší než klasická sluchátka
 • musí se dobíjet (i když výdrž se pohybuje někde deseti hodin, takže není to nevýhoda zas až tak markantní)

Výběr s pomocí internetu

Bezdrátová sluchátka jsou v zásadě dvou typů, lišící se podle typu bezdrátového spojení, přes které se napojují ke zdroji zvuku:

 • infračervená
 • připojená pomocí bluetooth

První typ najde uplatnění pouze pro domácí použití, nicméně zase se vyznačuje vyšší kvalitou zvuku, pro připojení k přehrávači nebo mobilu však vhodná nejsou. Druhý typ je univerzálnější, dá se použít jak pro poslech a volání přes počítač, tak k propojení s kapesními zařízeními. Jak si je tedy nějak jednoduše najít a srovnat, aby člověk nemusel pročíst desítky recenzí a katalogů a zbláznit se z toho?

Pro tyto účely vám můžeme doporučit web na srovnávání různých produktů a jejich parametrů, heureka.cz a jmenovitě jeho podsekce:

Jak už bylo zmíněno výše, bezdrátová sluchátka jsou v zásadě dvou typů, jedna primárně pro telefony a druhá primárně pro domácí použití, nicméně ne vždy je v katalogu Heuréky zařazeno zcela přesně zařízení tam, kam patří, takže když si naklikáte parametry v obou těchto odděleních, určitě neuděláte chybu.

Dalším zdrojem pro zkoumání jsou pak velké internetové obchody, kde se jednak dá specifikovat zadání podobně jako na Heuréce, a za druhé najdete tu často pozapomenuté kusy několika málo sluchátek za výprodejní ceny, takže určitě není od věci navštívit i například Kasa.cz.

Jak připravit sluchátka k poslechu

Ke sluchátkům dostanete stručný návod, jak je připojit k několika zařízením, princip je stejný, podle toho k jakému operačnímu systému v počítači, mobilu nebo mp3 přehrávači se v dílčích částech liší, nicméně princip je stejný:

 1. Nejprve je potřeba sluchátka spárovat s druhým zařízením – zapnete si prostě bluetooth, dáte vyhledat zařízení v okolí a pak dáte přidat nalezená sluchátka do seznamu známých zařízení, zpravidla je ještě potřeba zadat potvrzující tovární kód (většinou bývá 0000)
 2. Pak ve svém zařízení s hudbou přepněte, nestane-li se tak už automaticky, audio výstup na sluchátka – u přenosných zařízení se to zpravidla stane automaticky, v počítači se vám v nastavení ovládání hlasitosti objeví druhý výstup a vy na něj přepnete.
 3. Sluchátka na sobě mají několik tlačítek pro rychlé ovládání – jedno je zpravidla pro zapnutí/vypnutí, dále zde bývá ovládání hlasitosti, může tu být i tlačítko pro přijmutí hovoru (pokud mohou sluchátka fungovat i jako handsfree).

Jak nabíjet a vybíjet

Bezdrátová handsfree (resp. sluchátka) se dobíjejí většinou přes USB kabel připojením k počítači a a bývají vybavena bateriemi typu li-ion nebo li-pol. Pro ně platí, že byste měli pokud možná zabránit jejich hlubokému vybití (maximálně to provést jednou-dvakrát na začátku, aby se baterka naformátovala). Nejlepší je tedy takový přirozený životní cyklus, průběžně dobíjet, nenechávat sluchátka dlouhodobě bez vybíjení nebo nabíjení.