Jak vybrat správné reproduktory

V tomto článku se můžete dočíst, jak vybrat kvalitní reproduktory a jaké druhy reproduktorů se nejčastěji používají.

Ze všech zařízení, které používáme v našich hi-fi systémech a u domácího kina, jsou reproduktory věc, která se za posledních 20 let téměř nezměnila. Koneckonců, existuje jen několik málo způsobů, jak lze produkovat zvuk. Zní to, že by mělo být velmi snadné vybrat si správné reproduktory, že? Ale existuje několik klíčových specifikací, které mají vliv na celkovou výkonnost reproduktorů. Dnešní reproduktory jsou navrženy tak, aby reprodukovaly živé a dynamické zvuky. K dispozici je ohromující škála reproduktorů – od velkých věžových reproduktorů s velmi hlasitým zvukem až po venkovní reproduktory, které splynou s přírodou. Zde jsem sepsal stručný přehled nejpopulárnějších druhů reproduktorů, se kterými se při výběru určitě setkáte:

Věžové reproduktory

Věžové reproduktory mají už léta v mnoha ohledech svůj standard. Obecně platí, že jsou větší než jiné typy reproduktorů, a vychází z nich zvuk v širokém rozsahu frekvencí, včetně hlubokých basů. Jsou obvykle velmi efektivní, což znamená, že tyto reproduktory mají větší výkon na jeden watt. Tyto reproduktory se skvěle hodí, pokud máte větší místnost, kterou chcete dokonale ozvučit, nebo pokud máte v plánu hodně hlasitý poslech hudby.

Regálové reproduktory

Pokud máte omezený prostor pro umístění reproduktorů, nebo nemáte tolik peněz, abyste si koupili věžové reproduktory, jsou regálové reproduktory dobrou alternativou k věžovým modelům. Tento model má menší skříň, kterou můžete umístit na stolek, nebo třeba na stojan vedle televize, a nabízí vynikající výkon v menší skříni (a obvykle lepší cenu, oproti věžovým reproduktorům). Nicméně, vzhledem ke své velikosti, nemohou přehrát kvalitně nízké basové frekvence, což ale většina uživatelů vyřeší pořízením subwooferu.

Středové reproduktory

Středové reproduktory jsou klíčem k získání realistického prostorového zvuku ve vašem obýváku.

Jsou postavené na širokém rozsahu frekvencí, vynikají v poskytování přesných dialogů, hudby a speciálních efektů, které doprovázejí filmy. Jsou obvykle umístěné na stojanu, nebo jsou namontované přímo nad nebo pod televizní obrazovkou. Pokud hledáte reproduktory k vašemu domácímu kinu, je tento reproduktor nejdůležitější součástí vaší sestavy a neváhejte do něj investovat.

Subwoofery

Subwoofer slouží k jedinému účelu, a to pro reprodukci nízkých basových frekvencí.

Subwoofer je také nutnou součástí pro každé domácí kino, pokud si chcete plně vychutnat akční scény ve filmech a ocitnout se ve středu exploze, nebo uprostřed automobilové honičky.

 

Většina reproduktorových soustav obsahuje všechny tyto typy reproduktorů, pro dosažení co nejkvalitnějšího zvuku. A nyní se dostaneme k tomu, podle čeho tedy vybrat ty nejlepší reproduktory.

Impedance:

Měří se v ohmech (Ω), a má typicky hodnoty 4, 6 nebo 8. U tohoto prvku záleží především na tom, k čemu a kde chceme reproduktory používat. Platí, že čím větší je impedance, tím mají reproduktory vyšší výkon a výsledný zvuk je odolnější vůči rušení.

Výkon:

Výkon je často velmi přeceňovaná specifikace u reproduktorů. Měří ve wattech. Určuje, jak velký elektrický příkon je reproduktor schopen zpracovat při jeho přeměně v akustický výkon, obvykle se pohybuje v jednotkách až stovkách wattů. Účinnost je však velmi malá, protože většina elektrické energie přivedené do reproduktoru se promění na teplo. Mnohem důležitějším parametrem při výběru reproduktorů je jejich citlivost.

Citlivost

Citlivost reproduktoru je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru. Čím vyšší je citlivost, tím účinnější a hlasitější jsou reproduktory. U většiny reproduktorů se setkáme s hodnotou 87 až 93 dB, ale pokud chcete pořídit kvalitní reproduktory, měla by být jejich citlivost vyšší než 90 dB.

Označení reproduktorových sestav

Při výběru reproduktorů se také můžete setkat s číselným označením, například 2.0, což znamená, že se jedná pouze o dva klasické reproduktory, nebo třeba označení 5.1, což znamená, že v soustavě je pět klasických reproduktorů a jeden subwoofer. Při výběru reproduktorů k počítači si zkontrolujte, jaké typy reproduktorů podporuje vaše zvuková karta v počítači, aby se nestalo, že si koupíte reproduktorovou sestavu 7.1 a doma zjistíte, že vaše zvuková karta u počítače podporuje jen sestavy nejvýše do 5.1. Což by znamenalo, že reproduktory sice  budou fungovat, ale dva reproduktory ze zakoupených sedmi budou nevyužité.

Šrámi92