Který prohlížeč je nejlepší?

Váháte, jaký internetový prohlížeč používat? Jaký je nejpoužívanější, nejbezpečnější a jaký má nejlepší doplňky? Po přečtení našeho článku už nebudete.

Platí, že každému uživateli vyhovuje prohlížeč jiný, ale pár informací a faktů rozhodně znát neuškodí.

Stažení a instalace je velice triviální a tak se budeme zabývat jen srovnáním.

Windows Internet Explorer

Tento prohlížeč, jsme zvolili, jako první ne z důvodu, že by byl snad bezkonkurenčně nejlepší, ale jelikož se od roku 1998 jedná o prohlížeč nejpoužívanější. Důvodem je zejména to, že je součástí operačních systémů rodiny Microsoft Windows. V rychlostních testech si ovšem zrovna nejlépe nevede. Bezpečnost tohoto prohlížeče je také dost pochybná, zejména ve svých nižších verzích umožňoval celkem bezproblémové šíření virů a spyware. Ovšem čím novější verze, tím lépe se tento problém daří napravit a podle některých testů už ve svých nejnovějších vydáních patří dokonce mezi nejbezpečnější. Hodně lidí ho používá jen jednou, a to sice ke stažení jiného prohlížeče.

Mozilla Firefox

Jedná se o velice populární prohlížeč, u nás i v Evropě patří mezi nejpoužívanější. Je rozhodně bezpečnější než Explorer, ale ani tento prohlížeč se nevyhnul množství kritických chyb, které jsou stále opravovány. Dlouho dobu měl to, co Exploreru chybělo: panelové prohlížení, zamezení vyskakujících pop-up oken, nebo stovky doplňků, které si můžete stáhnout.

Google Chrome

Jak již z názvu vyplývá, jedná se o prohlížeč společnosti Google. Podle různých testů, anket a srovnání je tento prohlížeč až 2x rychlejší, než ostatní výše uvedené. Počet jeho uživatelů v současné době zejména díky této vlastnosti roste, zejména na úkor Exploreru. Stejně jako Mozilla i Chrome nabízí množství kvalitních aplikací a doplňků, které si můžete stáhnout a nainstalovat. Dříve v tomto ohledu sice vedl prohlížeč Mozilla, ale Chrome nyní už více než dotahuje, navíc instalace doplňků narozdíl od Firefoxu nevyžaduje restart prohlížeče.

Kristýna Jahnová