Facebook na mobil

Jak se dostat přes mobil na Facebook, jak na mobilní chat a další tipy pro facebookování pomocí telefonu.

Klasický vzhled Facebooku pro prohlížeč v počítači známe všichni, ona pověstná modrá lišta nahoře, aplikace, zeď.. Tady není co řešit, stačí napsat facebook.com a jste tam. Jak ale na to, abyste i ve chvílích s mobilním internetem nebyli ochuzeni o nejnovější hlášky a fotky na zdi? V tomto článků se podíváme na všechny možnosti, jak to jde a uděláme v tom jednou pro vždy jasno.

Přístup přes prohlížeč

Tento postup je nejvíce podobný používání faceboku na Vzhled stránek touch.facebook.com na displeji iPhonupočítači. Stačí stisknout nebo dát prst na ikonku internetu, napsat facebook.com a měli byste být přesměrování na speciální verzi facebookových stránek pro mobily.

Zatímco web pro počítače je jen jeden, u jeho verze pro mobily je situace trošku složitější: ty verze jsou totiž dvě – jedna pro telefony smenším displejem a druhá pro mobily s dotykovými obrazovkami.

Pokud máte mobil klasické konstrukce, bude se na vašem telefonu lépe zobrazovat verze první, kterou najdete na adrese m.facebook.com, v případě že máte dotykový mobil, lépe se zobrazuje verze druhá, a to sice touch.facebook.com.

Většina prohlížečů v telefonech zvládá vykreslit i verzi určenou stolním počítačům a notebookům, na malém displeji to ovšem nevypadá nějak zvlášť úžasně a pokud vás prohlížeč nepřesměroval automaticky na mobilní verzi facebooku, zkuste zadat buď m.facebook.com nebo touch.facebook.com ručně.

Aplikace

V řadě mobilů je už dneska předinstalována, případně se dá celkem lehko doinstalovat i speciální aplikace. Její výhoda oproti přístupu přes web je v tom, že si většinou umí třeba pamatovat, kde jste posledně skončili se čtením zdi, umí různě odlišit od sebe obrázky a zeď (například Facebookové aplikace pro iPhone a Android takto umožňují efektně rolovat obrázky a videi). Rozhraní programu bývá navíc přizpůsobeno na míru vašeho telefonu (takže to prostě vypadá většinou o něco víc hezky, než mobilní web).

Další výhodou je pak samozřejmě to, že máte pak na ploše nebo v menu přímo ikonku s modrým F, přes kterou se dostanete na Facebook pohodlněji, než přes prohlížeč a následné zadávání adresy na internetu. Některé mobily navíc při použití těchto aplikací umí přímo propojit kalendář v mobilu s kalendářem akcí na Facebooku, což je docela pohodlná vymoženost, pokud jste aktivní člověk a účastníte se hodně akcí.

Pro Nokie najdete tuto aplikaci na OVI, pro telefony s Androidem na Marketu, verze pro iPhone se vyskytuje v Appstore (pokud nevíte jak ji nainstalovat do vašeho přístroje, mrkněte na článek o instalaci aplikací do mobilu kde se tomu věnujeme podrobněji).

Widgety

Znáte to.. Pořád chodit na Facebook, vždycky to tam vyťukat v tom mobilu, ve chvíli kdy chcete mít totálně ve středu dění.. Dobré, ale nešlo by to ještě dál? Co třeba si přidat výpisky ze zdi přímo na plochu! Ano, to je ideální pro chvíle, kdy chcete v okamžiku, kdy vezmete mobil do ruky, být ihned informováni o aktuálním facebookovém dění. Tohle je dneska už běžná součást mobilů od HTC nebo zařízení s Windows Phone. Pokud si pro Andoroid nainstalujete aplikaci Facebook, mezi dostupnými widgety přibude i facebookový, který si můžete jednoduše přidat na libovolnou plochu. Podobné řešení mají i novější Nokie, kde se dá jeden z rámečků na hlavní straně obsadit také aktualizacemi profilů. Smůlu ovšem mají uživatelů iPhonů, ty žádné widgety nemají a musí si tedy vystačit s přístupem přes web nebo aplikaci.

Jak na chat

Do mobilní aplikace běžně chodí upozornění na zprávy – to si můžete různě nastavit, abyste byli informováni o všem a nebo naopak o ničem. Protože aplikace je ale především určena pro sledování novinek na Facebooku, není psaní přes ní úplně pohodlné. Pro tyto účely existuje specializovaná aplikace čistě na chat a zprávy – jmenuje se Facebook Messenger. Posílá a přijímá zprávy v reálném čase, takže takto můžete plně nahradit sms, emaily i všechny jiné spojovací prostředky a vystačit si čistě s ní.

  • Verzi pro Android naleznete zde
  • Verzi pro iPhone pak tady

Další metoda:

  1. Vytvořte si účet se jménem a heslem na meebo.com nebo na imo.im a propojte si ho s facebookem.
  2. Stáhněte si vašeho telefonu aplikaci pro imo.im (nebo meebo) a přihlašte se.. a co se vám objeví v seznamu kontaktů? Ano, vaši přátelé z facebooku, kteří jsou právě online.

Druhá možnost, kterou můžete využít v případě, že pro váš telefon nebo operační systém není mobilní meebo k dispozici, je pak stáhnout si jakýkoliv program, který si poradí s protokolem jabber a pak nastavit servery tak, jak píšeme v podrobnějším článku o facebook chatu.