iCloud: Jak používat cloud od Apple

Máte iPhone, iPad nebo iPod? Pak s dost velkou pravděpodobností v něm máte možnost využít službu iCloud. O co se jedná a jak se dá využít se pokusíme rozebrat v tomto článku.

Jak ho zapnout

To, jestli chcete zapnout iCloud, se vás nový iPhone nebo iPad zeptá zpravidla hned v rámci úvodního nastavování, poté co si zřídíte Apple ID pro nákup v App Store. Pokud si nejste jistí, jestli vám iCloud funguje, případně ho chcete dodatečně zapnout, postupujte na vašem zařízení následujícím způsobem:

 1. Stiskněte ikonku Nastavení
 2. Jděte do řádku iCloud (ikonka s mráčkem vyrytým do plechu)
 3. Proveďte nastavení podle vašich představ

Poznámka: iCloud funguje pouze na zařízeních s operačním systémem iOS 5 a novějším. Pokud na vašem zařízení od Apple nefunguje a chcete ho používat, aktualizujte vaše zařízení – ovšem pozor, u iPhone 3G a 3GS pak bylo s aktualizací spojeno výrazné zpomalení celého systému.

Co to umí a jak funguje

iCloud je služba, která umí zálohovat a synchronizovat přes internet následující položky:

 • emaily
 • adresář
 • kalendář
 • fotografie
 • dokumenty (vytvořené nebo nahrané do sady iWork)
 • knihy v iBooks (knihu co si stáhnete do iPhone si můžete číst i v iPadu a synchronizuje se vám, kde jste skončili se čtením)
 • aplikace (program co si koupíte do iPhonu si můžete zdarma stáhnout i do iPadu a naopak)
 • zprávy (SMS a iMessage mezi vašimi zařízeními)

Zálohovat si můžete nechat do iCloudu i celé zařízení (včetně aktuálního stavu systému). Ve výchozím nastavení je to vypnuté, protože iCloud (pokud si nezaplatíte rozšíření) má kapacitu 5GB a záloha zařízení zabere minimálně několik set megabajtů. Pokud nemáte v plánu si dokupovat kapacitu v iCloudu, doporučujeme tuto možnost nechat vypnout a zálohovat iPhone nebo iPad přes kabel do iTunes v počítači.

K souborům a nastavením uloženým v iCloudu se můžete dostat v zásadě trojím způsobem:

 1. Ze zařízení se systémem iOS
 2. Z počítače Mac – vše se do něj automaticky synchronizuje
 3. Odkudkoliv – přes web iCloud.com
 4. Z Windows – po instalaci ovládacího panelu

iCloud.com

Na adrese iCloud.com vás poté, co se a přihlásíte přivítá velmi jednoduché rozhraní podobné ikonkám v iPhonu. Dostat se můžete k následujícím položkám:
 • Mail – pokud používáte vestavěný emailový klient v iPhonu nebo iPadu a máte nastavenou jejich synchronizaci přes iCloud, najdete své emaily zde
 • Kontakty – ve chvíli, když používáte adresář ve vašem zařízení, můžete se k němu dostat i z webu
 • Kalendář – sychronizované schůzky a záznamy v kalendáři
 • Hledat můj iPhone – velmi užitečná služba, kterou doceníte ve chvíli, když ztratíte vaše zařízení od Apple
 • iWork – vynikající věc, která se hodí tehdy, když máte zakoupený některý z programů kancelářské sady iWork (tj. program Pages, Keynote nebo Numbers) – sada iWork je v zásadě o konkurenci MS Office. Ve chvíli, když vytvoříte nějaký dokument, synchronizuje se automaticky přes iCloud a právě na tomto místě se k němu pak můžete dostat. A nebo – můžete sem nahrát například dokument ve Wordu, se kterým pak chcete pracovat a upravit ho pomocí Pages (obdoby MS Word v sadě iWork).
  (Pozn.: Dříve stejnou službu to zajišťoval web iWork.com, ten ale se spuštěním iCloudu byl zrušen.)

Synchronizace s Windows

Ovládací panel iCloud pro Windows je pomůcka, která vám po instalaci do Windows synchronizuje data v iCloudu s programy a daty ve Windows. Nastavit si ho můžete následujícím způsobem:

 1. Stáhněte si ho na této stránce
 2. Po dokončení instalace vyplňte stejné údaje, které vyplňujete při nákupu aplikací v App Store nebo obsahu v iTunes, tj. Apple ID
 3. Nejlépe funguje synchronizace tehdy, když používáte výchozí programy od Microsoftu – pro prohlížení webu Internet Explorer, na emaily a kontakty Microsoft Outlook. Pokud jsou tyto možnosti pro vás nezajímavé, tak se dá využít pouze Photostream – tj. synchronizace fotek z iPhonu a iPadu s vybraným adresářem v počítači. Po povolení této možnosti doporučujeme kliknout na tlačítko Volby… a ručně nastavit adresář kam se mají fotky stahovat + nastavit adresář, odkud se mohou posílat fotky z počítače do iCloudu.