Internetová encyklopedie exotů

V tomto článku si popíšeme, co to je projekt Exotopedia a jeho  klady a zápory.

Kdo by dneska z mladší generace neznal strýčka Google a tetičku Wikipedii, jako by byl z jiné planety. Asi tedy není potřeba nějak extra představovat tuto hojně používanou internetovou encyklopedii. Ovšem, wiki software je volně šiřitelný a vlastní encyklopedii si dneska může udělat každý, takže vzniklo také několik parodií na Wikipedii nebo encyklopedií shromažďujících informace o hodně specifickém oboru.

Exotopedie

Nejprve se podíváme na projekt Exotopedia – http://www.exotopedia.org

Portál není zatím nějak extra známý, což je možná z velké části dáno tím, že se orientuje hlavně na osobnosti známé spíše mezi iťáky a blogery, méně už na obecně známé osobnosti. Portál vznikl v roce 2008 a jeho cílem je čtenářům zprostředkovat největší exoty českého i slovenského internetu, jinak řečeno opravdu ojedinělé exempláře v negativním slova smyslu, kteří se na internetu vyskytují.

To přináší hned dva klady: tím prvním je, že se nad těmito lidmi při čtení můžete opravdu pobavit, tím druhým je, že když už máte tu čest s nimi přijít do nějakého kontaktu v té či oné diskuzi nebo chatu, pomůže vám to se nad věc povznést. Portál není rovněž veden vulgárně, jak u výměny názorů na internetu bývá zvykem, obsahuje pouze fakta, která jsou ještě ke všemu čtivě a místy vtipně popsaná.  Portál rovněž obsahuje fenomény, originální projekty a weby, které by neměli být zapomenuty, takže se tento portál dá označit, za encyklopedii internetových extrémů v dobrém i špatném slova smyslu.

Nejvíce projekt proslavil Radovan Kaluža, který k tomu přišel, jak se říká, jako slepý k houslím, ale je to právě jeho profil, který je nejsledovanější a nejčtenější. Zda mu tato negativní popularita vadí, či zda si jí vůbec připouští, je těžké soudit. Jeho slavné výroky, ale i fotky, psychologické analýzy a posudky si můžete na exotopedii přečíst nejen u něj, ale i u jeho ctěných kolegů.

Ač má tento portál plno plusů, je zde i jedno velké mínus v podobě zhoršování pověsti daných osob a přispívaní k válce blogerů. Hranice mezi tímto portálem a kyberšikanou je bohužel nepatrná a oběti mohou pociťovat následky celý život, už jen kuly reakcím okolí na jejich osobu, nebo tento internetový tlak nemusí vůbec unést.

Jestli vás koncept encyklopedických parodií zaujal, nenechte si ujít ani projekt necyklopedie, který se více podobá wikipedii, díky svému poměrně rozsáhlému obsahu z řady oborů.

Kristýna Jahnová