Internetové prohlížeče na mobil

Jak procházet web na mobilu, jaké prohlížeče se dají použít a jak najít stránky přizpůsobené pro displej mobilního telefonu.

Skoro každý mobil už má dneska wifi nebo alespoň GPRS a tak otázka, jak vlastně prohlížet na mobilu weby je nanejvýš aktuální. Podíváme se na to, jak si procházení internetových stránek na mobilu co nejvíce usnadnit a jaké prohlížeče se k tomu dají použít na největších mobilních platformách.

Prohlížeč od Nokie

V každém novějším telefonu značky Nokia je prohlížeč vycházející z jádra WebKit. Pokud používáte synchronizaci telefonu s počítačem pomocí sady OVI Suite, můžete si například synchronizovat záložky v mobilu a ve Firefoxu, prohlížeč je rozpoznáván většinou webů, které mají kromě klasické i mobilní verzi a tak jste automaticky přesměrováni bez nutnosti jí hledat. Umí otevírat i více “oken” zároveň, nicméně problémem je, že se prakticky nedá zjistit, v kterém okně (panelu) právě jste. Nevýhodou také je, že při načítání klasických webů, které na sobě mají složitější weby (jako flash nebo javascript) má tento prohlížeč sklony k padání a prostě se vám zavře.

Mobilní Safari, Androidový prohlížeč

Oba tyto prohlížeče shodně vycházejí stejně jako nokiářský prohlížeč z jádra WebKit a vyznačují se slušnou rychlostí a prací s webem, snaží se co nejlépe využít potenciálu dotykového displeje, ať už se jedná o iPhone(iPad) s mobilním Safari, nebo telefon s Androidem z dílny HTC, Samsung, Sony Ericsson nebo jiného výrobce. Slušná stabilita je vykoupena opět nepříliš pohodlnou prací s více okny prohlížeče zároveň.

Opera Mini

Jedná se o aplikaci, kterou dostanete do všech telefonů, které umí nainstalovat programy vytvořené v Javě. Její specialitou je to, že umí jakoukoliv stránky přetvořit do podoby přizpůsobené pro malý displej, a také velmi slušná rychlost načítání, protože využívá servery Opery k zrychlení procházení celého internetu. Program si poradí jak se záložkami, tak se zrychlenou volbou 9 nejnavštěvovanějších stránek známou z Opery pro stolní počítače.

Opera Mobile

Podle mnohých nejlepší prohlížeč pro mobily vůbec. Hlavní obrazovka programu obsahuje 9 nejoblíbenějších stránek včetně jejich náhledů, nahoře má jak klasický adresní řádek, tak vyhledávací formulář – tedy funkce ve všech počítačových prohlížečích už celkem běžné, ne však v mobilu. Má nejlepší práci s více panely ze všech mobilních prohlížečů – vše je vyřešeno velmi přehledně a elegantně. Navíc podporuje i funci Opera Turbo pro urychlování rychlosti připojení. Jedinou nevýhodou je, že není zatím dostupný pro příliš široké spektrum mobilních telefonů – pokud ho však ve vašem AppStore/AndroidMarketu/OVI Store najdete, neváhejte s jeho stažením.