Jak najít jízdní řády na internetu

Jízdní řády pro autobusy, tramvaje, vlaky a další dopravní prostředky na internetu. Přehledy časů odjezdů a vyhledávání spojů.

Klasické jízdní řády

Jízdní řády pro jednotlivé zastávky se dají najít, ovšem je to poměrně zbytečná komplikace, ovšem pokud tedy zrovna nehledáte zastávku, u které bydlíte, a tím pádem vás opravdu zajímají odjezdy po celý den. Takovéto klasické jízdní řády najdete nejlépe na stránkách města, ve kterém vás konkrétní linka na určité zastávce zajímá.

Například jízdní řády v Praze na webu www.dpp.cz, Brno na www.dpmb.cz (zde můžete použít i integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje – idsjmk.cz), Ostravu pak na www.dpo.cz, plzeňské na www.pmdp.cz, jízdní řády v Jihlavě na www.dpmj.cz atd. Stačí tu jen proniknout do systému stránek a vytisknout si řád nebo podívat se, jak že to vlastně jezdí.

Vyhledávání spojení

Najít spojení z jednoho konce republiky na druhý je dneska díky internetu jednodušší než kdy předtím především
díky Integrovanému dopravnímu systému IDOS. Na webu www.idos.cz si velmi lehko najdete kombinace spojů
jak v rámci MHD ve městech, tak i mezi městy, můžete zvolit, které dopravní prostředky chcete k cestování použít, mimo autobusů a vlaků lze vyhledávat dokonce i letadla.

Další výhodou je, že u vybraného spoje umí IDOS zobrazit i cenu použítého způsobu dopravy, a kolik minut trvá přechod mezi stanicemi. Jízdní řády lze vyhledávat i přes mobil nebo kapesní počítač, upravený IDOS pro mobilní zařízení najdete na adrese wap.idos.cz – vyhledávání funguje i bez diakritiky, sice nepodává tak podrobné výsledky, jako verze pro stolní počítače, stále je však velmi dobře použitelná.

Kde je vlak?

Co se ještě cestování také týká, i když ne přímo jízdních řádů, je možnost zjistit polohu vlaku na adrese www.cd.cz/poloha – číslo vlaku si můžete dohledat přes IDOS, a na tomto webu si zjistíte, jaké má momentálně zpoždění, takže pak už třeba víte, jestli máte jít svému známému na nádraží už naproti, nebo když vidíte že už teď má půl hodiny zpoždění, tak hned vidíte, že můžete zatím trávit čas nečím smysluplnějším (například pročítáním článků na Radírně).

Na závěr ještě jednu takovou zajímavost, asi ne zas až tolik použitelnou jako předchozí – aktuální mapu, na které vidíte polohu veškerých vlaků Českých drah, najdete na kam.mff.cuni.cz/~babilon/zpmapa.