Jak se bránit před počítačovou šikanou

V tomto článku vám dáme praktické a konkrétní rady, jak se kyberšikaně vyhnout, nebo jak proti ní bojovat, pokud jste se její obětí už stali.

Nejdůležitější aspekt chování na internetu je nesdělovat své osobní informace. Je jedno, jestli se jedná o adresu, heslo, intimní informace, nebo cokoliv jiného. Jakmile z vás někdo začne mámit tyto informace, buďte ostražití.

Dávejte si pozor na registrace na pochybné weby, fóra apod. Při registraci sdělujete své informace rovněž, obvykle se jedná jen o emailovou schránku pro potvrzení registrace, heslo, přezdívku apod., ale opatrnosti nezbývá. Hesla si pokud možno dávejte na tyto weby, hry, chaty a fóra jiné, než ty které máte třeba na emailovou schránku, jelikož je to právě email, ve kterém má většina lidí veškeré informace, takže se automaticky stává předmětem zájmu potencionálních záškodníků. (Ideální samozřejmě je, mít pro každou stránku nebo službu jiné heslo)

Pokud se do vás začne někdo navážet, bezdůvodně vám nadávat, nebo vás jinak obtěžovat, neprodlužujte to, nehádejte se s ním a využijte možnosti ignorace, kterou má velká část komunikačních programů nebo sociálních sítí. Pokud tuto možnost nemáte, kontaktujte správce a poproste ho o pomoc. Ke zprávě, kterou mu zašlete, rovnou připojte „důkazy“.

Zmiňované důkazy si uchovejte a zálohujte, ať se jedná o případ jakékoliv formy kyberšikany. Budou se vám hodit pro případné prokázání viny jedince.

Pokud máte nějaké data, která jsou choulostivá a mohla by vás nějakým způsobem ztrapnit, nejjistější je smazat je. Pokud vám na nich zároveň záleží, tak je alespoň zálohujte a dobře uschovejte. V minulosti se událo plno případu, kdy došlo k odcizení podobných dat a jejich vystavení na internet a pro oběti nekončily zrovna šťastně (viz například zveřejnění fotek z Líbím se ti.cz).

Snažte se vypátrat, kdo je původcem, je nepravděpodobné, že by si na vás „zasedl“ někdo vám neznámí. Pachatel se obvykle za něco mstí, nebo vám něco závidí a z povzdálí sleduje, jak se hroutíte.

Pokud vás neznámý agresor obtěžuje formou emailů a SMS zpráv, můžete ho buďto ignorovat a zprávy mazat, ale pokud už je to neúnosné a nechcete to nějak řešit, zařiďte si nový email a novou sim kartu a dobře zvolte, komu kontakt věnujete.

Velmi častou formou je také šikana pomocí blogu. Jedna věc je nebránit svobodě slova, ale pokud vás někdo na blogu vulgárně napadá, nestyďte se mu dát ban, pokud je vytrvalí tak ban IP.

Pokud jste se už obětí podobných podlostí staly, neprodleně to řekněte rodičům, nebo učitelce, či jiné autoritě z okolí, ke které máte důvěru. Pachatelé podobných zločinů bohužel sami od sebe přestanou jen zřídka, jelikož jim šikana dává pocit moci, jinak řečeno potřebují si něco dokázat a trápit vás jim dělá zatraceně dobře.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *