Jak stahovat přes torrent

Návod jak stahovat přes torrent. Vyhledávání torrentů, stažení torrentu, programy pro stahování přes torrent.

Torrent (.torrent) je sám o sobě malý soubor, který obsahuje informace potřebné ke stažení souboru nebo složky. Tento soubor je potřeba nejdříve stáhnout a pak ho otevřít přes program určený ke stahování torrentů (viz dále). Hlavní rozdíl sthování přes torrenty oproti jiným způsobům stahování je v tom, že čím více lidí si jeden soubor stahuje, tím vyšší je rychlost stahování a naopak. Podívejme se tedy na to, jak vlastně stahovat přes torrenty.

 1. Vyhledání torrentu. Odkazy ke stažení torrentů se dají najít na různých fórech (jako např. cztorrent.net), nebo se dají vyhledat přes torrentové vyhledávače, jako torrentz.eumininova.org, btjunkie.org nebo torrentz.com. Vyhledat torrenty umí i Google, zadáním fráze filetype:torrent a hledaného výrazu.
 2. Stažení torrentu. Torrent stáhněte na svůj disk, abyste ho mohli následně otevřít.
 3. Otevření torrentu v programu. Stahovat torrenty se dá přes celou řadu programů, dokonce si s nimi poradí i prohlížeč Opera (ovšem rychlost není nijak oslnivá), nebo Firefox s pluginem. Vhodnější jsou však malé nenáročné prográmky, určené speciálně ke stahování torrentů. Doporučujeme uTorrent, Vuze, nebo jednoduchý multiplatformní BitTorrent.
 4. Stahování. Teď už jen čekejte, až se stáhne soubor (můžete samozřejmě stahovat i více zároveň). Pokud máte štěstí, a je právě připojeno dost lidí, kteří ho momentálě sdílí, může stahování dosahovat závratných rychlostí, v opačných případech je potřeba nechat program pro stahování torrentů permanentně puštěný, pro případ až se připojí někdo, kdo si soubor sdílí, případně má aspoň staženu tu část, která vám zatím chybí.

Jak stahování přes torrenty funguje

Princip stahování přes torrenty se trochu liší od jiného stahování z internetu. „Normální“ způsob stahování souboru ze serveru umístěného na internetu probíhá takto:

 • najdete zdroj (například nějaký film)
 • váš prohlížeč vyšle žádost o stažení
 • a soubor se stáhne z cizího serveru – data tečou jednosměrně z tohoto serveru na váš počítač.

Ne tak v případě torrentů. V tomto případě si ze serveru stáhnete pouze malý soubor (výše zmíněný typ .torrent). Tento samotný soubor neobsahuje film, písničku, ani cokoliv jiného, ale obsahuje informace, ze kterých stahovací program pozná, kdo si tento soubor také stáhl a zda je v jeho počítači soubor, ke kterému se daný torrentový soubor váže. Stahování pak tedy probíhá takto:

 • stáhnete si malý soubor torrent, který se váže k jinému, většímu souboru (např. filmu, seriálu nebo hře) a obsahuje informace o tom, jak onen větší soubor stáhnout
 • torrentový klient se spojí s ostatními počítači, které stahují „hlavní“ soubor (například film)
 • počítače, které mají již soubor stažený, ho sdílí s ostatními – plní funkci tzv. seedů (seederů)
 • počítače, které soubor teprve stahují, plní funkci tzv. peerů

Na co dát pozor při stahování

Stránky, kde jsou k dispozici torrenty jsou často plné různých ošidných reklam a pochybných nabídek. Už jen vyznat se v některých vyhledávačích a stáhnout skutečně torrent místo kliknutí na reklamu může být občas problém. Relativně často se na stránkách torrentových vyhledávačů můžete setkat například s nabídkami na tzv. direct download, což nebývá nic jiného, než nabídka ke stažení aplikace, která ke svému fungování vyžaduje zpoplatěný účet na nějakém stahovacím portálu. Často je toto chování maskováno poměrně sofistikovaně – tlačítko Download je hlavním prvkem na stránce, dokonce se může stáhnout i soubor, co se jmenuje stejně jako záležitost, kterou chcete stáhnout – avšak když ji otevřete, zjistíte, že jste si stáhli jakýsi „download manager“, tj. program vyžadující registraci a platbu kartou nebo přes PayPal. Typickou ukázku takovéhoto chování vidíte na obrázku (červeně označeny reklamní prvky).

Reklamy při stahování torrentu

Dalším nehezkým chováním, které by vás mohlo překvapit, je vyskakování nevyžádaných oken. Můžete si například vyhledat nějaký soubor, kliknete na jeho detaily a najednou vám ve vedlejším okně visí reklama na casino. Protože stránka, která se takto objeví, může být téměř jakéhokoliv typu a její obsah je nezřídka napaden virem, je proto zapotřebí, abyste vždy měli nainstalován aktualizovaný antivirový software a prováděli pravidelné hloubkové kontroly.