Jak uložit historii pro Facebook chat

Návod, jak nepřijít o zprávy napsané přes chat na Facebook.com a ukládat si je do počítače na disk.

Nevýhodou Facebooku jako celku je to, že co tam člověk vystaví, uloží nebo prostě jiným způsobem udělá, téměř okamžitě mizí a neexistuje žádný způsob, jak se k těmto informacím dostat zpět. Klasickou ukázkou je chat – stačí zavřít okno a všechny napsané zprávy okamžitě mizí a už člověk neví ani co psal, ani komu – jedno omylem zavřené okno nebo chvilkový výpadek internetu a všechno je navždy pryč. Jak tomu předejít? Existuje nějaký způsob, jak si toto psaní uložit pro příští časy? Odpověď zní ano, a my vám opět poradíme, jak na to.

Na FB přes program

Celý fígl, nebo chcete-li vychytávka, spočívá v tom, že chat na FB je technicky realizován přes protokol Jabber – jedná
se o něco podobného jako ICQ, MSN nebo Skype. Stejně jako na ICQ se můžete připojit jak přes oficiální klient, tak přes Mirandu, Trilian nebo QIP, tak stejně tak i na Facebook se můžete připojit přes program a nemusíte chodit na web! A v tom spočívá celé to tajemství a kouzlo ukládání do historie. Ve chvíli, kdy budete psát ne přes okýnko webového prohlížeče, ale přes program, nejste omezováni na to, co se děje na stránce, ale píšete už s plným komfortem, do kterého je zahrnuto samozřejmě i to, že se uchová to, co napíšete vy nebo váš kamarád na druhé straně drátu.

Nastavujeme si Jabber

První věc, co je potřeba udělat, je si stáhnout univerzální komunikační program Pidgin – najdete ho na této stránce, je v češtině a plně zdarma. Na instalaci není nic složitého, stačí všechno potvrdit a postupovat podle pokynů.

Ve chvíli, kdy máte na ploše ikonku fialového holuba, vypadá to, že všechno dopadlo dobře a můžete Pidgin spustit. Nyní jděte do menu Účty > Spravovat > Přidat… – otevře se okno s nastavením pro nový účet. Jako protokol vyberte z rolovací nabídky XMPP – je to jen jiný název pro výše zmíněný Jabber, na kterém facebookový chat běží. Co vyplnit do kolonky Jméno uživatele zjistíte, když si na Facebooku necháte zobrazit svůj profil – v prohlížeči je v řádku s adresou něco jako www.facebook.com/honza.novak – a právě ta část za lomítkem (v našem případě honza.novak) je přesně to, co napíšete do políčka Jméno uživatele.

Doména musí být tato adresa: chat.facebook.com – jinak připojení nebude fungovat. Jako Zdroj můžete napsat cokoliv chcete, třeba Pidgin, Heslo je samozřejmě shodné s heslem, pod kterým se přihlašujete na FB. Do políčka Místní alias pak napište své jméno, třeba Honza Novák.

Poslední krok pro nastavování účtu je se přepnout do záložky Pokročilé a zde v položce Bezpečnost spojení zvolte položku Používat šifrování, pokud je k dispozici. (U starších verzí Pidginu je případně potřeba zrušit zaškrtnutí políčka Vyžadovat SSL/TLS.)

Všechno potvrďte dole tlačítkem Uložit a úspěšnému připojení by už nemělo nic stát v cestě.

Píšeme přes Pidgin

Po uložení nastavení a připojení se během několika sekund načte seznam přátel, stáhnou se i jejich fotografie. Problém není ani se skupinami, i ty se zobrazují korektně. Při psaní a současném otevření webového chatu a Pidginu se zprávy současně zobrazují v obou zdrojích, nehledě na to, odkud píšete, vše se samozřejmě ukládá do Pidginu – tedy za předpokladu, že je při psaní přes webové rozhraní také otevřen.

Jak do historie

Záznam psaní z dřívější doby pak vyvoláte následujícím postupem: V seznamu kontaktů otevřete kontakt, kde se chcete na starší zprávy podívat > v otevřeném okně pro psaní nyní nahoře najdete položku menu Konverzace > přejděte do ní a zde je položka Zobrazit záznam – což není nic jiného, než archiv všech vyměněných psaní s dotyčnou osobou.

Nemáte Pidgin nebo se něco nedaří?

V tom případě se podívejte na adresu http://www.facebook.com/sitetour/chat.php zřízenou přímo tvůrci Facebooku, kde (v angličtině) najdete přesné pokyny, co a jak nastavit – je tam návod pro Pidgin, Adium, iChat a také to, jak si pro chatování nastavit kterýkoliv program, co zvládá Jabber.