Jak vymazat historii a další tipy pro anonymní surfování

Jak smazat historii navštívených stránek, jak surfovat bez ukládání historie, obsahu formulářů a cookies. Anonymní surfování v Internet Exploreru,  ukrytí IP adresy přes proxy servery  a další tipy pro anonymní surfování.

Anonymní surfování v Internet Exploreru

V normálním režimu jakýkoliv prohlížeč dělá tu (ne)hezkou věc, že ukládá do historie navštívené weby, a stejně tak pomocné soubory cookies určené pro identifikaci návštěvníka, dále ještě využívá pomocnou paměť cache pro rychlejší načítání již navštívených stránek. Internet Explorer 8 (pokud ho ještě nemáte, stáhněte si ho) přichází s novým módem InPrivate, při kterém žádná z těchto dat o návštěvníkovi uchovávána nejsou. Tento mód (někdy také přezdívaný porno mód) aktivujete přes volbu Procházení se službou InPrivate pod tlačítkem Zabezpečení.

Jak vymazat historii

Pokud nemáte možnost přeinstalovat Internet Explorer a využít InPrivate nebo potřebujete zamést stopy jednorázově, pak jsou pro vás určeny následující řádky.

Vymazání historie v Internet Exploreru

Odstranění historie navštívených stránek naleznete pod volbou Nástroje > Možnosti Internetu, dále zde pod kolonkou Historie procházení stiskněte tlačítko Odstranit… a  vyberte ty součásti historie, které chcete vymazat, případně můžete použít kompletní výmaz přes volbu Odstranit vše…

Anonymní surfování v Mozille Firefox

Mozilla Firefox 3.5 a novější má obdobnou funkci jako je InPrivate, s tím rozdílem, že zde se tato funkce jmenuje anonymní prohlížení. Najdete ji v menu pod Nástroje > Spustit anonymní prohlížení nebo je také můžete aktivovat klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+P. Aktivované surfování bez ukládání historie pak poznáte podle nápisu za názvem stránky. Například místo

Radírna – Internetová a počítačová poradna se zobrazuje

Radírna – Internetová a počítačová poradna (Anonymní prohlížení).

Vymazání historie v Mozille Firefox

Vymazat historii lze ve Firefoxu jednorázově přes volbu Nástroje > Vymazat důvěrná data. Dále zde existuje možnost automaticky vždy při ukončení vymazat určité informace. Pokud je tato funkce pro vás užitečnou, zvolte Nástroje > Možnosti > Soukromí – v oddílu Důvěrná data zaškrtněte políčko Při ukončení aplikace Firefox vymazat důvěrná data a pod tlačítkem Nastavení vyberte, které informace se mají při ukončení programu smazat. Celé nastavení nezapomeňte potvrdit stiskem OK v obou dialozích.

Zveřejňování důvěrných informací

Pozor na další informace, které po sobě na internetu zanecháváte, zejména jméno ve spojitosti s telefonním číslem a adresou. Také si zbytečně nevyplňujte všechny údaje v profilech na různých webech typu Lidé.cz nebo komunikačních programech jako je icq nebo skype, protože i tyto informace mohou vést k tomu, že se vaše kontaktní informace velmi lehko dostanou do nepovolaných rukou. Využívejte blokování bližších kontaktních údajů v těchto profilech a dovolte jejich vyobrazení pouze lidem, kteří mají status přátel, aby veřejně viditelné nebyly.

Anonymní proxy

Nezapomeňte také na to, že při surfování se vaše IP adresa ukládá do logů serverů, takže i když použijete všechny výše zmíněné rady, jste stále celkem jednoduše dohledatelní. Pro absolutní anonymitu na internetu byste proto měli použít proxy server, který vaši IP adresu ukryje. Anonymně brouzdat můžete velmi jednoduše, stačí když použijete například tento anonymizér – zadejte adresu webu který chcete zcela anonymně navštívit a stiskněte tlačítko Hide My Ass.