Jak vytvořit vlastní fórum

Návod, jak si postavit a nainstalovat na internetu vlastní diskuzní fórum.

Všechno zdarma

První možností je použít už připravené fórum, jaké naleznete třeba na www.forumczech.com – na výběr tu máte ze softwaru Phpbb3, Phpbb2, Invision a PunBB. Výhodou je, že nemusíte nastavovat databáze a fórum instalovat, stačí vyplnit v podstatě jen přihlašovací údaje, vybrat vhodné grafické téma a vše je hotovo.

Adresa fóra pak je ve formátu www.jménovašehofóra.forumczech.com, případně můžete forumczech.com nahradit goodforum.net nebo jinou adresou, která je na výběr. Problémem u těchto fór je to, že mimo obsah fóra nelze vkládat žádné vlastní soubory, což je přeci jen v mnoha případech problém. Řeší se to tak, že se na soubory umisťují do diskuze pouze odkazy a vlastní soubory jsou pak jinde – na ulož.to, rapidshare.com, czshare.com nebo na některém imagehostingu (hostingu zaměřeném na obrázky)

Fórum plně pod kontrolou

Pokud chcete mít fórum na vlastní adrese, pak je potřeba provést instalaci od základu. Na ní není většinou nic obzvlášť složitého, nicméně přece jen už vyžaduje určitou znalost základů práce s ftp a databázemi.

Základním předpokladem je, aby na vašem hostingu běželo php a aby jste měli možnost zřídit MySQL databázi –  většina systémů pro běh diskuzního fóra si vystačí s těmito technologiemi, a navíc samozřejmě si zjistěte údaje pro přístup přes ftp klient, protože kopírování souborů po jednom pomocí webového rozhraní je při počtu instalačních souborů v adresáři značně nepohodlnou a zdlouhavou operací.

Pak už jen stačí postupovat podle návodu k software fóra, které chcete nainstalovat. V případě oblíbeného phpBB vám určitě pomůže český web věnovaný instalaci a nastavení.

Tip: Chcete zprovoznit vlastní fórum a stále nevíte jak na to? Napište nám!