Jak zjistit, kdo volal

Věc, která se stala asi každému: volá vám neznámé číslo, vy nejste zrovna u mobilu, abyste ho stihli zvednout. Teď vidíte na displeji číslo a říkáte si: mám tam volat, chtěl někdo něco, a nebo je to jen telemarketing a nemá cenu to vůbec řešit?

Přesně toto jsou chvíle, kdy by se člověku hodila nějaká databáze čísel, která volají a otravují pod různými záminkami, aby tam mohl nahlédnout a zkontrolovat si, zda právě on také není jedním z postižených. Naštěstí několik takovýchto služeb, které se přesně tímto zabývají už existují – poměrně širokou databázi českých čísel má například KdoToVola.cz. Jak to funguje?

  • Buď přes vyhledávač nebo přímo přes hlavní stránku služby najdete záznam o číslu.
  • Pokud je číslo v databázi, je u něj už zpravidla hodnocení na stupnici obtěžující – neutrální – prospěšné a komentáře. Záznam vypadá například takto.
  • Na základě hodnocení čísla a zkušeností ostatních lidí, kterým také volalo, si pak můžete rozhodnout, zda na toto číslo budete volat zpět, a nebo ho naopak rozhodně nebudete zvedat, ani kdyby volalo znovu.Telefon

Samozřejmě, ne zcela všechna čísla jsou v těchto databázích a občas se může stát, že zrovna vám volalo nějaké číslo, o kterém nikde nic není. Jak postupovat v tomto případě?

  • Přesvědčete se, že jste se nepřeklepli – stačí samozřejmě jediná změna v čísle a žádný záznam se nenajde.
  • Zkuste hledat číslo pomocí vyhledávačů jako jsou Google, Seznam a Bing – zkoušejte zadávat i kombinace různých shluků čísel (například: na mobilu vidím, že mi volalo číslo 596311387. Dám tedy hledat jako 596 311 387, tak 59 63 11 38 7 a zkouším, zda nenajdu nějaký záznam).
  • Pokud ani různé kombinace dělení čísla nepomáhají, zkuste měnit číslo úplně na konci neznámého telefonu a zkoušejte hledat je. Řada firem používá celé číselné řady, takže pokud najdete záznam o čísle, které se liší dejme tomu o jedno místo na konci, je poměrně velká šance, že i číslo které vám volalo, bude z téže firmy.