Veřejná ip adresa zdarma

Návod, jak získat přístup na domací server ve formě veřejné ip adresy nebo subdomény zdarma pomocí služby DynDNS.

Pokud provozujete doma na svém počítači vlastní webový nebo ftp server, pravděpodobně jste se setkali s problémem, jak ho zpřístupnit celému světu, nejlépe celému internetu. Většina z nás totiž nemá veřejnou ip a ip adresa se generuje dynamicky, pro každé připojení nová. Jak tedy dosáhnout toho, aby se k vašemu serveru mohl přihlásit kdokoliv?

DynDNS

Řešením je služba DynDNS, která je v základní verzi zdarma a umožňuje toto omezení obejít a umožnit vám mít vlastní veřejný prostor ve formě veřejné ip nebo subdomény zdarma. Celý postup se dá shrnout do dvou kroků:

  1. Zaregistrujte se bezplatně u DynDNS, k tomu vám stačí mít funkční emailovou adresu. Přihlašte se a vyberte volbu My Services > Host Level Services > Add Host Services > Add Dynamic DNS Host – zde by se měla automaticky vyplnit vaše dynamická IP adresa. Protože se tato adresa neustále mění, je potřeba tyto změny nějak podchytit. To zajistí speciální software od DynDNS, který si můžete stáhnout zde. Pokud jste za routerem, v nastavení routeru vyberte volbu Use a Dynamic DNS service (jméno této volby se může u jednotlivých přístrojů lišit) a vyplňte zde své údaje z účtu u DynDNS.
  2. Nastartujte svůj ftp server nebo apache a zadejte své doménové jméno do adresního řádku prohlížeče. Právě byste měli být přesměrováni na svůj lokální server, tedy měli byste vidět to samé jako při zadání adresy
    http://localhost.