Jak zobrazit uložené heslo v prohlížeči

Jak si v Internet Exploreru, Firefoxu, Chrome a Opeře zobrazit uložená hesla z webových formulářů.


Pokud používáte k ukládání hesel na email nebo jiné weby vyžadující přihlášení automatické vyplnění, kdy místo hesla vidíte jen hvězdičky nebo body, možná se vám hodí tento návod, který vám pomůže se na uložená hesla znovu podívat.

Internet Explorer

Prohlížeč od Microsoftu má přístup k heslům ze všech prohlížečů nejsložitější – jednoduše řečeno, přímo v něm to nejde a je potřeba sáhnout k externí aplikaci, a to sice k IE PassView, který naleznete ke stažení na této stránce. Jedná se o jednoduchý prográmek, který si poradí s IE 4.0 a novějším.

Mozilla Firefox

Ve Firefoxu lze zjistit automaticky doplněné uložené heslo přímo, bez potřeby instalovat další software. V menu zvolte NástrojeMožnosti…ZabezpečeníZobrazit hesla > zde ještě jednou Zobrazit hesla > na výzvu Opravdu chcete zobrazit vaše hesla? potvrďte Ano.

Google Chrome

Neprve klikněte na ikonku Menu (tři vodorovné čárky) a položku Nastavení.
Nastavení v Chrome

V kartě nastavení (což je vlastně adresa chrome://settings) pak klikněte na Zobrazit rozšířená nastavení.

Rozšířená nastavení

Zde pak pokračujte volbou Zobrazit uložená hesla.

Zobrazení uložených hesel

Pak už jen stačí najít konkrétní web, do kterého se zadávají přihlašovací údaje a jehož heslo chcete zjistit. Heslo zobrazíte kliknutím na tlačítko Zobrazit.

Zobrazené heslo v Chrome

Opera

V Opeře jděte do volby Menu (u starších verzí toto červené tlačítko není, následující kroky však platí) > Nastavení > Nastavení… > zde přepněte na panel Formuláře a klikněte na volbu Správce hesel.

Jak vidíte, dostat se k uloženým heslům není žádný větší problém a k jejich zviditelnění žádné heslo nepotřebujete. Protože to jde takto jednoduše, není problém abyste se k nim dostali vy, ale ani případný útočník, který se dostane do blízkosti vašeho počítače – případně kterému se podaří infikovat vaše pc spywarem nebo virem, který se pak k uloženým passwordům dostane.

Pokud chcete úniku vašich bezpečnostních informací předejít, je proto bezpečnější pro ukládání hesel používat pomocný program, který je zašifruje a přístup k nim umožní přes další heslo – takovým je například Roboform, který má pluginy pro Internet Explorer, Firefox a Chrome – používat se dá i zdarma, jinak plná verze je zhruba za 30 dolarů.. Třeba pro uložení hesel na firemním počítači je takováto aplikace téměř nezbytnou.

Pro přístup ke zvlášť rizikovým aplikacím (jakým je typicky online bankovnictví) však je nejbezpečnější hesla neukládat vůbec a pokud možno co nejčastěji měnit.