Jak zrychlit internet

Návod jak zrychlit stahování při nízké rychlosti internetového připojení.

Malá rychlost internetu je věc, která někdy dokáže opravdu rozčílit. I když žádné zázraky se asi čekat nedají, přeci jen se optimalizací používaných programů dá určitých pozitivních účinků dosáhnout dá.

Prohlížeč

Vzhledem k tomu, že prohlížeč je aplikace, pomocí které přicházíme do styku s obsahem internetu nejčastěji, měli bychom jí věnovat náležitou pozornost. Pokud chcete svému připojení pomoci, můžete sáhnout k úpravě Firefoxu nebo je nastartovat pomocí funkce Opera Turbo.

FasterFox

FasterFox je doplněk do Mozilly Firefox, jehož funkcionalita spočívá v optimalizaci využití maximálního možného připojení, cache, vykreslování stránek a stahování pomocných souborů na pozadí. V době psaní článku byl tento plugin ještě ve fázi experimentálního provozu.

Opera Turbo

Prohlížeč Opera verze 10 a novější má v sobě obsaženou funkci přímo pro surfování s pomalejším připojením, nazvanou příznačně Turbo. Využívá komprimace obrázků a obsahu přímo přes servery Opery, takže dosažené výsledky jsou asi nejlepší možné, neplatí to však úplně pro všechny navštěvované weby.

Stahovací akcelerátory

Jak moc tyto prográmky něco urychlí je poměrně diskutabilní, nicméně pokud přes modem nebo GPRS něco rozměrnějšího stahujete a chcete pokračovat třeba zítra, je možné si takto uložit si část souboru a následně zase pokračovat (v základu se takto stahují soubory ve Firefoxu a Opeře). Takovýmto programem je například Download Accelerator Plus.

Zvýšení rychlosti ve Windows XP

Poslední tip se týká Win XP Professional. Může zrychlit připojení až o 20% tím, že se okrojí limit vymezený pro stahování aktualizací systému a vy tak můžete využít plný objem toho, co k vám přitýká po drátu. Postupujte takto:

  1. Zvolte Start > Spustit… zadejte gpedit.msc a potvrďte Enter
  2. Vyberte záložku správy tohoto počítače
  3. Pokračujte na pokročilé rozhraní pro administrátory a pak na síťová připojení
  4. Zde vyberte QoS Packet Scheduler
  5. Dále pokračujte pravým klikem – z kontextového menu pak vyberte položku rezervovaného limitu
  6. Zaškrtněte povolení této položky a pak limit změňte na 0.
  7. Zavřete gpedit.msc, restartujte počítač a změny by měly již být zřetelné.

Změna operátora

Pomalé internetové připojení může být také způsobeno nekvalitním signálem a nebo tím, že jste překročili FUP (tj. předplacený měsíční limit dat). Řešením v tom případě může být změna operátora, přes kterého se připojujete na internet. Srovnání cen připojení si můžete provést na webu tarifomat.cz, který vám po zadání údajů vypíše, kam by se vám mohlo vyplatit přejít.