Online knihy ke stažení

Knihy ke stažení zdarma – kde hledat, jak stahovat a jak číst.

Co je E-book

E-book je kniha prezentovaná v elektronické podobě v jednom z obvyklých formátů. Nejčastější formáty jsou tyto:

 • EPUB – aktuálně nejpopulárnější formát; knihy v tomto formátu se dají číst na většině čteček (jako je Kindle, Nook, a další) i v aplikacích jako iBooks, nebo Aldiko
 • MOBI – formát, který je určen primárně pro čtení v aplikacích a čtečkách Amazon Kindle, podporuje ho však i řada ostatních čteček a programů
 • PDF – formát umožnující uchovat obraz, text, animaci a další; editovatelný je pouze za pomoci zakoupeného software, prohlížet ho však lze pomocí bezplatného AcrobatReaderu http://get.adobe.com/reader/
 • DOC, DOCX – formát MS Word, klasický textový dokument editovatelný a zobrazitelný pomocí Microsoft Word, případně OpenOffice.org
 • ODT – formát textových souborů OpenOffice.org – v Microsoft Office lze otevřít pomocí pluginu
 • RTF,TXT – univerzální formáty, otevírá je většina textových editorů
 • PDB – PalmDoc (nezaměňujte s DOC souborem Microsoft Word!) –  formát určený primárně ke čtení na PDA Palm, existují však programy umožňující jeho čtení i na dalších platformách. Na PC lze použít program PalmReader nebo Mobipocket Reader
 • PRC – novější formát než PalmDoc, opět primárně určený pro mobilní platformu, jinde čitelný pomocí Mobipocket Readeru
 • LIT – MS Reader – formát pro čtení na zařízeních Windows Mobile

Doporučujeme na PC ke čtení Mobipocket Reader, který naleznete v poslední verzi na Mobipocket.com. Při čtení některých textů může dojít k problémům s kódováním češtiny, návod k řešení naleznete na těchto stránkách a také zde.

Čtení na mobilu

Protože dnešní telefony s velkými dotykovými displeji už jsou opravdu multifunkčními zařízeními, není problém přečíst si knihu ani na nich. Jmenovitě, pro iPhone existuje aplikace iBooks, která slouží jednak jako malá mobilní knihovnička do kapsy, a pak se přes ní dají i knihy přímo stahovat. Seznam knih se prezentován jako hřbety na dřevěné knihovničce a při čtení se opravdu na obrazovce zobrazuje efekt téměř k nerozeznání od otáčení listu klasické knihy, takže pocit při pročítání knížek v tomto programu je téměř dokonalý. Tento program funguje samozřejmě také na dotykových iPodech a na iPadu.

Pro Android pak existují aplikace Aldiko a iReader. Aldiko je přímo předinstalována v některých telefonech, zvládá formát ePub (do něj se dají knihy převést z jiného formátování pomocí aplikace Calibri) a také zvládá stahovat volně dostupné knihy (převážně v angličtině, ovšem v brzké době by měly přibýt i knihy z výše zmíněného webu PalmKnihy). IReader si zase pro změnu poradí s více formáty, bez potíží zvládá třeba PDB, ale zase není nijak propojen s žádnou internetovou databází pro přímé stahování.

Dále existují specializované čtečky, na tomto poli především dominuje Amazon Kindle, který umí přímo stahovat knihy z obchodu Amazon.com (dají se tam však dostat i vlastní knihy ve formátu ePub). Existuje i aplikace Kindle pro iPhone, Android a BlackBerry, která umí přesně to samé. Výhodou je, že několik knih je dostupných i úplně zadarmo, ovšem vše zatím jen v angličtině.

Co s knihou ve špatném formátu

Pokud není kniha, kterou jste stáhli, ve formátu, který vaše čtečka nepodporuje, můžete si ji převést pomocí zdarma dostupné aplikace Calibre. Jedná se o užitečný nástroj, který umí převádět mezi sebou pdf, mobi, epub a množství dalších formátu. Knihy dovede nejen převést, ale ke knihám umí také přiřadit obálku a informace o autorovi. Stačí se držet následujícího postupu:

 • Nainstalujte si Calibre po stažení z tohoto odkazu.
 • Otevřete adresář se souborem, který chcete převést soubor s knihou jednoduše chytněte a myší přetáhněte do hlavního pracovního okna aplikace Calibre.
 • Označte soubory, které chcete převést a klikněte nahoře na tlačítko Převést knihy.
 • V pravém horním rohu vyberte požadovaný výstupní formát.
 • Počkejte, než se dokončí převod.
 • K souborům převedeným do požadovaného formátu se pak dostanete tak, že v hlavním okně Calibre kliknete na knihu. > V pravém sloupci je uveden autor, formáty a položka Klikněte pro otevření
 • Kliknutím na toto tlačítko se otevře adresář, ve kterém jsou uloženy soubory ve všech formátech, do kterých byla kniha převedena.

Kde hledat na internetu knihy ke stažení

Když pomineme různá fóra, kde více nebo méně legální odkazy ke stažení různých knih najdete, je na internetuněkolik stránek, které byste při hledání knih (ebooků) ke stažení neměli minout:

Řadu knih, které jsou zdarma, najdete také v knihkupectvích, které se zabývají prodejem elektronických knih. Můžete si je tak stáhnout například ze stránek:

Další náměty, kde hledat na internetu zdarma přístupné knihy určitě uvítáme.