Linux: Instalace z USB flash disku

V tomto návodu se podíváme na to, jak nainstalovat nebo spustit linuxovou distribuci Ubuntu přímo z flash disku.

Linux na flešce

Výhody spouštění linuxu z flashky jsou třeba tyto:

  • většina linuxových instalačních disků slouží zároveň jako plnohodnotný systém; pokud ho spustíte z CD nebo DVD, je čtení pomalejší než z flash disku a navíc nemůžete zapisovat na cédéčko – pokud ovšem Linux spustíte z flashky, můžete si vlastně nosit váš operační systém všude s sebou a pracovat na všech počítačích na vaší vlastní ploše, kterou si nosíte na USB disku v kapse
  • hodí se, když vám nefunguje nebo nemáte na počítači, kam chcete Linux nainstalovat CD/DVD mechaniku
  • takovéto Live CD na flashce slouží jako plnohodnotný systém a umí číst i harddisk v počítači, takže se dá použít pro situace, kdy Windowsy havarují a vy se potřebujete dostat k vašim datům

Jak na to

Následující postup budeme předvádět na distribuci Ubuntu, více o Linuxu se dočtete také zde – je to zkrátka a jednoduše řečeno dle našeho názoru nejlépe vyladěná verze Linuxu pro domácí použití a proto doporučujeme zvolit ji, problematice distribucí se zde nebudeme věnovat, protože pokud víte o co jde, četli byste si to zbytečně jen znovu a zkráceně a pokud vás linux zajímá, najdete si o něm dostatek zdrojů na jiném místě než v tomto článku. Takže jdeme na věc a podíváme se, jak si úesbéčko s operačním systémem do kapsy vytvořit.

Následující postup na vytvoření spustitelného USB lze využít ve Windows XP, Vista, 7 a novějších.

  1. Stáhněte si ze stránek ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download buď 32-bit nebo 64bitovou verzi Ubuntu. Je to jeden soubor .iso, který si stačí uložit na místo, kde ho najdete.
  2. Nyní si stáhněte a spusťte program Universal USB Installer. Spusťte ho se správcovskými oprávněními, pak vyberte ze seznamu systémů verzi Ubuntu kterou jste stáhli a přes tlačítko Browse najděte, kam jste na disku stáhli .iso soubor. Z rolovací nabídky vyberte flash disk, na který chcete systém přenést a nechte program pracovat.
  3. Teď se podívejte do BIOSu vašeho počítače a nastavte prioritu disků tak, aby external drive byl v prioritě před harddiskem (pokud byste to neprovedli, systém by nenastartoval a vždycky by startoval systém nainstalovaný na pevném disku).
  4. Vložte USB disk do počítače a počkejte až systém nastartuje. Ubuntu vám nabídne, jestli si ho chcete vyzkoušet a nebo jestli si přejete přímo zahájit instalaci.
  5. Pokud vyberete možnost vyzkoušení, spustí se vám za chvilku plocha Linuxu s programy které můžete ihned začít používat a vyzkoušet si jeho ovládání. Na ploše je pak ikona pro instalaci.
  6. Pokud vyberete instalaci, spustí se průvodce, ve kterém za pár minut nastavíte a nainstalujete Ubuntu na váš počítač (pozor ať nepřijdete o data ve stávajícím systému, podívejte se předtím pro jistotu na návod o instalaci Ubuntu na jeho wiki).