iOS 7: co dělat, když nejde smazat aplikace

V některých zařízeních s iOS 7 (tj. zejména v iPadech a iPhonech) se nedávno objevila chyba, která způsobuje problém s odinstalováním programů. Tato chyba úzce souvisí s nedostatkem paměti, takže zpravidla nejen že nejde odstranit nějaký program, ale navíc se nemusí správně spouštět ani paměťově náročnější aplikace (například Galerie, složitější hry atd.).

Jak může chyba vzniknout?

 • Instalací aplikace, která zaplní paměť mobilu či tabletu na hranice jeho možností
 • Zaplněním paměti fotografiemi nebo videem
 • Zaplněním paměti podcasty (automaticky stahovanými audio a video pořady)

Chyba se projevuje tak, že při pokusu o odstranění aplikace (tj. když dlouze podržíte prst a stisknete křížek), zařízení přestane naprosto reagovat. Neobjeví se tedy dialog pro odinstalaci programu, ale vše „zamrzne“ a jedinou možností jak opět systém zprovoznit, je vypnout a zapnout celý přístroj.

Mazání aplikace

Mazání aplikace – v této fázi se přístroj zasekne

 

První možností, jak tento problém vyřešit, propojit počítač přes kabel skrze aplikaci iTunes a přes počítač odebrat aplikace, které už nepotřebujete. Druhou možností (jednodušší) je následující postup:

 1. Zapněte režim „letadlo“. Tím se odpojíte od mobilních 3G/EDGE sítí i od Wifi.
  Letový režim

  Zapnutí režimu „letadlo“

 2. Odhlaste se z iTunes a Appstore.
  Odhlášení z iTunes

  Odhlášení z iTunes

 3. Vypněte a zapněte přístroj (dlouhým podržením vypínacího tlačítka – zpravidla to trvá několik minut).
 4. Znovu dlouze podržte prst na aplikaci, kterou chcete odstranit – nyní by již měla být odinstalace funkční a po potvrzení by se měla smazat.
  Funkční mazání aplikace

  Funkční mazání aplikace

 5. Smažte všechny programy, které potřebujete. Pak vypněte režim letadlo a opět se přihlaste do iTunes pod vaším Apple účtem.