iPhone: co dělat, když se nepřipojí k počítači

Co dělat, když váš iPhone nehodlá přes kabel navázat připojení s počítačem a nezobrazuje se v iTunes.

Tento problém s propojením fungujícího iPhonu pomocí nezávadného USB můžete bez větších změn využít i při připojování iPodu  nebo iPadu, tedy alespoň většinu z níže popsaných bodů.

Jádro problému je jasné: máte nový přístroj firmy Apple, konkrétně iPhone (na verzi nezáleží) a chcete ho propojit s počítačem, abyste si do něj mohli nahrát oblíbené písničky, adresáře, videa a další záležitosti. Pokud je iPhone první výrobek, který od firmy Apple vlastníte, možná ještě netušíte, že průběh importu dat do tohoto chytrého mobilu není úplně standardní.

  • Dřív než začnete cokoliv dalšího dělat, si rozhodně stáhněte program iTunes, což je poměrně kvalitní knihovna multimediálních souborů s velice pohodlným a jednoduchým ovládáním. Program má oproti jiným přehrávačům trošku specifické ovládání, takže je potřeba získat určitou uživatelskou znalost, k té se ale určitě propracujete po pár startech této aplikace. Kromě iTunes stáhnete přes instalačního průvodce i přehrávač QuickTime, který se vám hodí na přehrávání videí ve formátu mov

Po stažení a nainstalování těchto programů, by vám už mělo vše jít  jako po másle: po zapnutí programu a zapojení iPhonu přes USB kabel, by měl program nový přístroj automaticky detekovat. Bohužel valné většině uživatelů v tomto okamžiku začínají krušné časy. Pravděpodobnost problému se zvyšuje úměrně tomu, jak dlouho iTunes využíváte.

Co dělat, když to nejde

Problém vypadá následovně: iTunes na připojení vůbec nereaguje. Váš počítač je na tom stejně nebo vyžaduje instalační CD/DVD, které logicky nemáte, anebo detekuje chybné zařízení.

Radíme vám následující:

  • Nejprve přeinstalujte iTunes a vše, co s ním souvisí. Nebojte se, vaše knihovna by měla (pokud nenastane nějaká neobvyklá a nepravděpodobná chyba) zůstat nepoškozená.
  • Zkuste znovu připojit USB, pokud ani nyní nereaguje, zkuste váš počítač restartovat.
  • Pokud se nic nemění ani po restartování počítače, doporučujeme nainstalovat či spustit iTunes na jiném Windows účtu, který je nejlépe téměř nepoužívaný, pokud takový uživatelský účet nemáte, jednoduše ho založte, nebojte po prvním připojení už váš iPhone a jeho propojení s počítačem bude fungovat bez problémů, takže váš nový účet budete moci smazat.
  • Pokud nepomůže ani to, zkuste DFU mód, jestli nepomůže ani ten, tak už pravděpodobně nic. Co to je DFU mód a jak ho provést nejlépe pochopíte z tohoto videa:

Kristýna Jahnová