Jak instalovat programy do mobilů

Přehled postupů, jak na instalaci nových aplikací  a her do vašeho mobilu.

Jak se instalovaly aplikace do mobilů dříve

Dříve (a na mnohých telefonech do dodnes nejde jinak) jste když jste si chtěli mobil rozšířit nějakým programem, museli postupovat zhruba takto: zjistit, jaké programy se do něj doinstalovat dají (jestli se tam dají přidat jen aplikace co používají Javu Mobile, nebo i nějaké programy specifické pro operační systém používaný v mobilu), vyhledat je na internetu, stáhnout, připojit kabel k pc a propojit ho s mobilem, a nainstalovat. Jak je vidět, na zdánlivě jednoduchý úkon až příliš mnoho dílčích kroků. Jak na to tedy dnes?

Instalace programů do mobilu dnes

Všechno to začalo u iPhone. V Applu si všimli všeho, co lidem na telefonech vadí a když viděli, že nová mobilní platforma, kterou právě stvořili, zůstane bez jednoduché možnosti rozšiřitelnosti využitá jen z poloviny, vymysleli App Store – v podstatě program na instalaci programů, které jsou Applem schváleny, a řazeny napříč kategoriemi a použitím, neplacené i placené varianty.

Podobnou funkcionalitu pak po jeho vzoru implementovali i ostatní výrobci a v současnosti vypadá situace asi takto:

Nokia

Aplikace pro Symbian a telefony řady N distribuuje Nokia pomocí OVI Store. Je standardní položkou menu, propojen s s bezplatně dostupnými mapami celého světa OVI Maps, pro úspěšné používání vyžaduje registraci na portálu OVI.com, která se dá provést přímo z telefonu. Využít můžete i jeho verzi pro klasické pc, kde si vyhledáte program a pak odkaz na jeho stažení odešlete do telefonu pomocí SMS.

HTC

Telefony od HTC se v současnosti větví na mobily, na kterých běží Windows Mobile – zde můžete využít tzv. Windows Market Place, a dále na telefony které využívají operační systém Android od Google – tuto funkci zde zastupuje Android Market, který je rozsahem nabídky aplikací momentálně na druhém místě po App Store.

Ostatní

Podobně se snaží distribuovat aplikace i ostatní výrobci, vzhledem k tomu, že jejich tržní podíl není v našich končinách tak zásadní jako v předchozích případech, proto už jen krátce: pro BlackBerry  se dá použít App World, Samsung provozuje pro svoje telefony službu Samsung Apps, LG pak Application Store Web.