Jak přenést kontakty ze starého mobilu

Postupy a návody, jak se dá přenést adresář ze starého telefonu do nového mobilu a naopak. Tipy, jak si zálohovat a opět využít čísla lidí, která potřebujete.

Pořídíte si nový telefon, zapnete ho a nadšeně se chcete pustit do používání.. Když v tom – co to! V telefonním seznamu jsou jenom hasiči, záchranka a číslo na infolinku operátora! Co teď? Opsat si na papírek čísla ze starého mobilu a pak je tam naťukat? Naštěstí existují podstatně rychlejší a elegantnější řešení problému, který asi potkal při koupi nového telefonu každého.

Kde jsou čísla uložena

Čísla na SIM

První věcí , která nás  bude při přesunu kontaktů zajímat, je to, kam jsme si na starém telefonu všechna ta čísla vlastně uložili. Pokud váš minulý telefon byl opravdu už starší, případně jednodušší, s nejvyšší pravděpodobností jsou jména uložena na SIM kartě – v tom případě není potřeba nic dalšího ve starém telefonu řešit.

Ovšem už i  telefony, které jsou stařičké a vypadají jako trochu elegantnější cihly, i takovéto zvládly a zvládají ukládat čísla do paměti. V tom případě záleží, jak moc jich tam máte – pokud je to méně než 250 kontaktů, je nejlepší řešení podívat se v menu adresáře ve starém telefonu a najít volbu pojmenovanou Kopírovat čísla na SIM (tahle položka se samozřejmě může jmenovat i trošku jinak, nicméně jde prostě o to, aby se z telefonu přenesla čísla na SIM kartu).

Synchronizace s Outlookem

Pokud máte kontaktů více, nebo pokud máte u čísel více položek, jako je email, druhé číslo, fax, pak je nejlepší synchronizovat telefon pomocí kabelu nebo bluetooth (případně infračerveného portu) s počítačem, nejlépe s Outlookem. K tomuto propojení se dá úspěšně použít program dodávaný s výrobcem – Nokia například ke starším telefonům dodávala PC Suite, nyní nahrazené OVI Suitem.

Přenášíme a kopírujeme

Ze SIM zpět do telefonu

V ideálním případě stačí dát SIM do nového mobilu a čísla vidíte. Pokud víte zcela jistě, že čísla na SIMce máte a pořád nikde vidět nejsou, se zkuste v adresář podívat na to, jak je nastaveno, co se má zobrazovat. Dost často jsou totiž čísla na SIM skryta a zobrazují se jen kontakty uložené ve vnitřní paměti telefonu. To se dá vyřešit jednoduše: stačí v menu adresáře se podívat, jestli tam někde není něco jako Zobrazovat čísla z karty SIM a zaškrtnout ji. Každopádně lepší je si pak čísla zkopírovat do paměti telefonu – získáte tím více možností, jako třeba možnost přiřadit k volajícímu obrázek, či mít u každého více čísel, email, adresu atd. Pak tedy zase po zkopírování můžete zobrazování čísel ze simky schovat a už tenhle problém nemusíte řešit.

Z Outlooku do nového mobilu a zpět

Drtivá většina nových telefonů si opět s Outlookem naprosto bez problémů poradí a pokud máte kontakty uložené v něm, není nic pohodlnějšího a rychlejšího, než nainstalovat synchronizační program, případně přidat nový mobil do profilů synchronizace a přenést všechna data, co potřebujete. Telefony s Androidem jdou ještě dál – pokud máte nastavenu synchronizaci Outlooku s Gmailem nebo Google Apps, stačí dokonce jen zadat uvnitř telefonu vaše přihlašovací údaje na email a telefon si všechno přetáhne sám přes internet. Některé smartphony pak dokonce umí synchronizovat vnitřní adresář i se seznamem lidí na Facebooku, takže jdou v tomto propojení ještě dál.

Bohužel, nemáme tu místo na přesný popis, kde v menu na co tuknout u kterého mobilu, tak jsme se snažili aspoň obecně shrnout zásady, jak postupovat. Pokud vás zajímá, jak to vyřešit právě s vaším přístrojem, zkuste se podívat do manuálu starého a nového mobilu, případně položit dotaz dole v komentářích.