Navigace do mobilu zdarma

Jak najít a nainstalovat mapy a navigace do mobilu, které jsou k dispozici ke stažení a používání zadarmo.

S rozvojem GPS v mobilech se stává dříve okrajová otázka, jak ji vlastně používat aktuální. Jak získat co možná plnohodnotnou aplikaci, která umí navigovat, nebo jiné mapy do vašeho telefonu zadarmo?

Nokia

Pokud máte telefon od Nokie, máte to skutečně jednoduché, ta totiž nabízí originální mapové podklady do aplikace OVI Maps absolutně zadarmo. Využít je můžete buď tím způsobem, že každý kus mapy, který právě potřebujete zobrazit, stáhnete pomocí GPRS (3G) připojení do telefonu část po částech, nebo si stáhnout celou mapu určitého státu (například České republiky, Slovenska, Německa.. tedy těch zemí, které potřebujete) pomocí aplikace OVI Suite, která je standardním bezplatně dodávaným programem pro synchronizaci mobilů značky Nokia s počítačem. Stačí jednorázově přetáhnout mapové podklady přes kabel a pak už jen vždy když hledáte trasu zapnout příslušný program v telefonu – OVI Maps. Dále také můžete použít aplikaci od Google, kterou najdete ke stažení na m.google.cz. Jedná se o upravenou verzi map pro telefony, pro svou činnost však vyžaduje internetové připojení, aby mohla načíst podobu ulice v hledaném okruhu, jinak je zdrama.

iPhone

Pro iPhone najdete na AppStore několik plnohodnotných aplikací, které se plně vyrovnají klasickým automobilovým nebo pěším navigátorům – jmenujme namátkou třeba TomTom nebo Navigon. Jako bezplatná je na AppStore Nav4All, nicméně uživatelským prostředím ani kvalitou zpracování nijak neoslní. Dále můžete opět využít bezplatné Google Maps nebo Google Earth.

Android

Na telefony s operačním systémem Android distribuuje Google vylepšenou verzi svých map, která se dá zároveň využít jako navigace, problémem však je, že pro svou plnou funkčnost vyžaduje dostatečně rychlé mobilní připojení, stejně tak je zde dostupné i Google Earth. Jako offline navigace je k dispozici zdrama dostupná aplikace Mapdroid, která využívá Open Maps. Pokud vaše nároky neuspokojí dostatečně nebo nemáte mobilní 3G připojení aktivní, nezbývá než sáhnout po plnohodnotné navigaci, podobně jaku u iPhonu, nabízí je TomTom, Ndrive, Navigon a další výrobci.

Windows Mobile, BlackBerry

Situace je obdobná nabídce programů pro iPhone a Android, plnohodnotná navigace zcela zadarmo na ně pokud pomineme Google mapy stále není k dispozici, a je potřeba alespoň tisícovku na ni dát, abyste mohli program tipu WayFinder nebo Navigon využívat.