Samsung Kies: Jak řešit problémy s připojením

Přehledný návod, jak vyřešit problémy s připojením telefonu pomocí USB kabelu k programu Kies.


Pokud máte mobilní telefon značky Samsung (například Galaxy S, Spica nebo jiného zástupce tohoto výrobce vybaveného operačním systémem Android), asi už jste se dostali do kontaktu se synchronizačním softwarem Kies, který má bohužel s připojením občas docela potíže. Zejména ve chvílích, kdy vyjde aktualizovaný firmware je bohužel právě tento program jedinou možností, jak si aktualizovat systém v telefonu, takže je v podstatě nutností propojení mezi počítačem a mobilem skrze něj zprovoznit, pokud nechcete aby váš mobil zastarával.

Po dlouhých hodinách výzkumů a pokusů jsme zmonitorovali postupy vedoucí k odstranění potíží propojení a tady je shrnutí, jak postupovat, když se váš Samsung nechce propojit s PC.

Aktualizovaný Kies

Dřív než začnete cokoliv dalšího dělat se ujistěte, že máte ve svém počítači nainstalovánu nejnovější verzi Kiesu. Protože aktualizace přes menu není nijak extrémně rychlá, je lepší ho rovnou přeinstalovat. Jeho aktuální verzi si můžete nejjednodušeji stáhnou z portálu SamFirmware na adrese: http://www.samfirmware.com/samsungkies.htm.

Správně nastavené ovladače

Pokud máte Kies v nejnovější verzi a stále žádná změna, zkuste obnovit ovladače používané k připojení telefonu. To se dá provést tak, že nahoře vpravo kliknete nahoře vpravo na poměrně nenápadné černé tlačítko se šipečkou a zde z nabídky vyberte položku Obnovení jednotky. Tím se přeinstalují ovladače, a k vašemu telefonu by se mělo po dokončení této operace přistupovat z pohledu Windows jako ke zcela novému zařízení, které se pak znovu detekuje.

Když je problém v mobilu

Pokud je Kies aktuální, ovladače přeinstalovány a mobil stále ne a ne se připojit, vypadá to s nejvyšší pravděpodobností na to, že problém bude v něm. Jak to poznáme, že je něco potřeba změnit v něm?

Třeba takto : vraťte se na hlavní plochu stiskem prostředního tlačítka, pak stiskněte tlačítko nastavení a pak přes volbu Nastavení > a sjeďte zcela dolů na položku O telefonu > Nastavení USB. Tady z výchozí položky Samsung Kies zkuste přepnout na Velkokapacitní paměť nebo Přehrávač médií a zkuste se pak napíchnout k počítači. Jestli se pod tímto módem podaří připojit telefon k počítači ten ho nějakým způsobem pozná (typicky se třeba objeví jakoby dvě nové flashky, na které se nedá dostat, ale objevují se v seznamu disků), vypadá to zcela evidentně na to, že v kabelu ani počítači problém není a budeme něco muset změnit v samotném mobilu.

Tovární nastavení

V telefonu se dají vlastně změnit dvě věci: dá se obnovit tovární nastavení (tedy de facto systém obnovit do té podoby, jak byl před nainstalováním aplikací a úpravě nastavení) a pak se dá ještě odpojit, případně naformátovat vnitřní paměť, kam se ukládají fotky, videa a pomocná data programů.

Obnovení do továrního stavu znamená, že se vám vymažou všechny aplikace nastavení plochy. O programy stažené přes Android Market tak naštěstí nepřijdete, v Marketu je naštěstí uloženo, co jste si přes svůj účet pomocí něj do telefonu stáhli, takže pak není obnova dříve nainstalovaných programů, případně i zakoupených, žádný problém.

Obnovu do továrního nastavení provedete přes hlavní plochu > stisk tlačítka nastavení > Nastavení > Soukromí > Obnovit tovární data. V řadě případů tohle stačí a telefon se dá po tomto promázání připojit k Kiesu.

Formát paměti

Pokud ani obnovení továrních dat nepomohlo, bude potřeba přikročit k tomu, abychom se podívali ještě na vnitřní paměť. Přes menu z hlavní obrazovky > Nastavení > SD karta a paměť telefonu nejdřív zkuste kartu jen odpojit a vyzkoušet, jestli si teď počítač už konečně telefonu všimne. V horším případě bude nutno přikročit k naformátování karty a z podmenu vybrat položku Formátovat SD kartu. Je to sice krok poněkud brutální, nicméně pokud nepomohlo nic předtím, tohle z 99% případů už opravdu pomůže a po tomto formátování už se telefon v Kiesu zobrazí a cesta k synchronizacím a updatům firmware, aktualizacím Androidu a dalším příjemným věcem bude volná.

Myslete na to, že formátováním přijdete o všechna uložená videa a obrázky v telefonu, proto si je nejdřív třeba pošlete přes internet do online alb nebo emailem do vaší schránky, protože pak už se nijak obnovit nedají. Pokud ani formátování karty nepomohlo, asi je opravdu problém v hardwarové stránce samotného telefonu a nezbude než ho reklamovat, nicméně v drtivé většině případů je problém opravdu někde z výše popsaných řešení.

(Ještě dodatek: Postup popsaný v článku platí pro Samsung Galaxy S, u ostatních Samsungů s Androidem tedy bude postup stejný nebo velmi podobný).