Internetové rádio na mobil

Jak přehrávat internetová rádia v mobilu. Návod pro iPhone, Android, mobily se Symbianem a Javou.

Díky novým telefonům s WIFI a stále rostoucí rychlostí připojení mobilního internetu už nemusíte být v dnešní době odkázáni při poslechu rádia přes mobil pouze na klasické FM vlny, které se přijímají přes anténu ve formě drátů ke sluchátkům, ale můžete využít i internetová rádia. Protože s podporou flashe nebo windows media pluginů, které se k přehrávání používají v klasických prohlížečích typu Internet Explorer nebo Firefox nemůžeme zatím v mobilech počítat, je potřeba stáhnou ke stažení nějakého pomocného programu, který si s příjmem internetové rádiové produkce poradí. A co tedy použít u kterého mobilu k poslechu?

Mobily s Javou

Pokud máte nějaký starší Sony Ericsson nebo Nokii, která má ještě pouze klasický firmware, do kterého se dají doinstalovávat pouze javové hry, ale Symbian nemá, sáhněte po programu Virtual Radio. Instalaci provedete tak, že si stáhnete verzi pro mobily s javou, rozbalíte ji v počítači a pak ji pošlete pomocí bluetooth nebo kabelu do svého telefonu, případně použijete Nokia PC Suite nebo jiný pomocný program pro instalaci.

Symbian

Pro Symbian můžete použít program, který lze stáhnout přes OVI a jmenuje se typicky: Internet radio. Nokia OVI je portál, na kterém najdete řadu aplikací pro svůj mobil, stačí do prohlížeče v mobilu zadat adresu ovi.com a zaregistrovat se. Na portálu je pak dostupná řada programů a her jak zdarma, tak i placených, Internet radio patří mezi ty dostupné zadarmo. Pokud máte Sony Ericsson se Symbianem a na OVI se nemůžete dostat, můžete využít výše zmíněné Virtual Radio, tentokrát v jeho symbianové verzi pro Symbian S60-1, S60-3 a UIQ. Ke stažení zde.

Android a iPhone

Pro tyto systémy je nejlépe sáhnout přímo ke zdroji: Android Market a AppStore jsou místa, kde najdete opravdu všechno. Pro tyto telefony najdete modifikaci služeb Last.fm, TuneWiki nebo Imeem, další stále přibývají.