Jak poslat balík na dobírku

Dopravci, přes které je aktuálně možné poslat balík

  • Česká pošta – není zřejmě potřeba dále představovat, všichni ji známe 🙂
  • Zaslat.cz – zajímavá alternativa ke klasické poště: kombinuje služby několika dopravců a na svém webu uvádí, že zaručuje tu nejlepší cenu za poslání balíku po Čechách i do zahraničí. Zásilku buď doručíte k dopravci sami, anebo ji vyzvedne přímo u vás v dohodnutý čas.
  • Pošta bez hranic – služba specializovaná na zasílání do zahraničí – jednorázově pošlete balík do Zlína a odtud zařídí služba poslání tam, kam potřebujete

Pokud chcete poslat balík na dobírku,  máme návod, jak správně postupovat.

Na dobírku můžete poslat obyčejný balík, obyčejné psaní, cenný balík, doporučenou zásilku, cenné psaní, obyčejné psaní a obchodní balík. Dobírka slouží nejenom k předání zboží mezi adresátem a odesílatelem,  ale také jako předání požadované peněžní částky za zboží. Tuto službu můžeme využívat pouze k zasílání vnitrostátních zásilek. Služba je využívána nejčastěji, pokud někomu něco prodáváme, když si někdo objednává zboží z internetu nebo z e-shopů.

Návod, jak postupovat při odesílání balíku :

  • zásilka by měla být před odesláním dobře zabalena, záleží na druhu zboží, které odesíláme ( v bublinkové obálce, krabici )
  • na levé straně nahoře by měla být napsána adresa odesílatele, vpravo dole adresa adresáta
  • správně vypíšeme podací lístek ( jméno adresáta, odesílatele, dobírkovou částku a pokud chceme , napíšeme i částku, na kterou chceme zásilku pojistit, podací lístek si uschováme pro případnou reklamaci, slouží jako doklad)
  • vypíšeme dobírkovou poukázku A ( pokud chceme, vypíšeme na poukázku číslo účtu, kam nám mají peníze přijít, nebo vypíšeme naši  adresu, a peníze nám příjdou složenkou, kterou si vybereme na poště), na poukázce je nutné vyplnit číslici i slovy dobírkovou částku, která bude po předání balíku od adresáta vybraná, je důležité prázdná místa proškrtnout, aby nebylo možné do poukazky nic vepsat.

Při odevzdávání zásilky u přepážky předáme podací lístek a dobírkovou poukázku, pošta vybere od odesílatele poplatek za přepravu, kterou musíme zaplatit na místě. Při dodání zásilky adresátovi od něj bude vybrána částka, která je uvedena na dobírkové poukázce. Tato částka bude odesílateli doručena na bankovní účet, nebo poukázkou domů. Pokud pošta adresáta nezastihne v místě bydliště, bude mu do schránky vloženo oznámení o uložení zásilky.

Posílání do zahraničí

Tarify České pošty při posílání do zahraničí nejsou příliš výhodné a poslat balík na dobírku není mimo Slovenka možné. Řešit se to ovšem dá –  například službou Pošta bez hranic která využívá kombinací vnitrostátních tarifů a díky tomu umožňuje zejména ve vyšších objemech zásilek dosáhnout výrazné úspory.

Miroslava Hanesová