Jak vybrat garnýže na plastová okna

Garnýž je dnes samozřejmou součástí našich interiérů. Pokud jste v tomto sortimentu skutečným laikem, připomeneme, že garnýží se rozumí nejčastěji ona tyč nad oknem, na které je umístěna vaše záclona. Samozřejmě pokud jste se pustili do rekonstrukcí a zvolili plastová okna, je na čase vyměnit i stávající garnýž, aby s nimi celkově korespondovala. Ideálním materiálem je v tomto ohledu určitě dřevo. To je nezastupitelnou volbou jak v klasických, tak i moderních interiérech. Kromě vzhledu určitě nadchne také svou kvalitou, která je potržena také dlouhou životností. Dnes se už navíc nemusíte obávat toho, že by dřevěné řešení vypadalo zastarale, jelikož výrobci dokážou jít s dobou.

Jsou i modernější materiály?

Samozřejmě že jsou. Jedná se o nerez, stejně jako existuje i možnost zvolit třeba mosaz. Důležité je, aby volba materiálu, ale i barevného odstínu korespondovala jak s barvou okolních stěn, tak s barvou nových oken, nebo záclon.

garnyze

Máte-li ve volbě materiálu jasno, je třeba zaměřit se také na jejich správnou délku. V tomto případě je prvním krokem přeměření stavebního otvoru vašeho okna. Následně volte takové garnýže, které na každé straně přesáhnou o cca. 35 centimetrů – tedy budou celkově o 70 centimetrů delší, než je šíře stavebního otvoru u okna.

Pozor dávejte i na nosnost

Ta se sice týká hlavně samotné montáže, ale i nosnost garnýže je v tomto směru důležitá. Správnou volbou eliminujete nejenom ohýbání u kovového provedení, ale i zlomení u toho dřevěného. Vždy je tedy vhodné uvědomit si, jaké bude přesné zatížení. Tedy zda využijete pouze krátkou a vzdušnou záclonu, nebo i těžké závěsy.

Výběr s ohledem na místnost

To poslední, co bychom měli zohlednit, je také konkrétní místnost, kam chceme garnýž montovat, a to jak z hlediska velikosti či koncepce, tak i třeba z hlediska vzdušné vlhkosti. Zajímá-li vás i tato problematika, přečtěte si další tipy, které se jí týkají. Jedině tak si můžete být jisti, že tento nejdůležitější prvek pro kvalitní soukromí vyberete správně.