Jak zdarma vyčistit počítač

Návod na vyčištění počítače a disku pomocí nástrojů, které jsou zdarma nebo volně ke stažení.

První otázkou, než se začneme samotným čištěním zabývat, by mělo být: od čeho chceme pc vlastně očistit? Tahle otázka je určitě na místě, protože nebudeme přece mazat jakési záhadně přebývající záznamy na disku jen proto, že to nějaký prográmek nabídne.

Obsah, který by měl při údržbě být ostře sledován a měl by tedy být nějak promazán, můžeme rozdělit do následujících částí:

Registry

Jedná se o přebývající záznamy v registrech, vzniklé zejména instalací programů nebo neúplnou odinstalací, po které zbyly neuklizené záznamy a teď se musí zbytečně evidovat a zpracovávat.

Internetové soubory

Tímto rozumíme soubory vzniklé činností brouzdání po internetu, takže stále bobtnající a narůstající do obrovských rozměrů. Jedná se o dočasné internetové soubory, cookies, poslední navštívené adresy, indexované datové soubory a další.

Pomocné soubory Windows Exploreru

Sem spadají například miniatury náhledů obrázků, které jsou vidět při jejich procházení klasickým správcem souborů z Windows. Patří sem také historie posledních používaných dokumentů a záznamy týkající se nabídky Start.

Soubory systému

Do této oblasti jsou zahrnuty nejrůznější soubory pomocného charakteru, soubory v koši, záznamy logů, programu Chckdsk a podobné.

Program ke stažení

Všechny tyto oblasti zvládá například program CCleaner, volně dostupný, i v plné verzi zcela zdarma. Stáhnout ho můžete zde.