Rodičovská ochrana dětí na počítači a internetu

Jak chránit děti na počítači před nevhodným obsahem, hraní her a jak sledovat jejich aktivity na pc.

Vlastní uživatelské jméno pro každého

Pokud máte doma jeden stolní počítač nebo notebook pro celou rodinu, je vhodné nastavit pro každého vlastní uživatelské jméno, aby všichni nepřistupovali do Windows bez přihlášení. Můžete tak oddělit dokumenty, které potřebujete vy od hudby a filmů, co si nastahuje vaše dítě, a navíc můžete pro jeho uživatelský účet nastavit práva taková, aby smělo dělat jen to, co je pro jeho účet povoleno. Vy si nechte účet správce a nastavení toho, co se pod kterým přihlášením smí. Nastavení uživatelských účtů naleznete ve Windows pod Start > Ovládací panely > Uživatelské účty. Nejpodrobnější je tato správa ve Windows 7, kde můžete přímo nastavit povolený čas, kdy mohou být děti u počítače a jaké hry a programy smějí používat.

Zabezpečení internetu na maximum

Nepodceňte také schopnosti svých potomků a jejich možnosti v rozložení celého systému stažením několika zavirovaných her. Vybavte svůj počítač antivirovým programem, a projděte si základní body ochrany počítače před viry. Samozřejmě, vždycky existuje určité riziko, nejbezpečnější je počítač tehdy, když je odpojen od internetu a otevírají se v něm stále stejné ověřené programy, nicméně bez internetu už dnes nemůže pc existovat, na to se zřejmě shodneme, takže je dobré všechna rizika v rozumné míře alespoň minimalizovat.

Sledujte, co se děje

Ale nepodceňujme děti. Dneska na internetu pro ně není problém obejít téměř jakékoliv blokování, které na ně přichystáte! Právě proto vytvořil Microsoft speciální aplikaci určenou přímo pro ochranu dětí a sledování jejich aktivit, která se nazývá Zabezpečení rodiny. Tento program umožňuje:

  • filtrovat obsah – můžete nastavit, které weby je dovoleno prohlížet a které jsou zakázány
  • sledovat aktivity – získáte přesný přehled toho, co se kdy s počítačem dělo, jaký program byl spuštěn a jaká stránka navštívena
  • správu kontaktů – v programech Hotmail a MSN Messenger umí i sledovat a povolovat kontakty, se kterými smí dítě komunikovat

Použití programu je zcela zdarma, ovládá se v češtině a umožňuje širokou škálu nastavení právě pro účely monitoringu a chránění dětí před nebezpečími, která na síti číhají. Stáhnout ho můžete zde.