Jak obejít ochranu kopírování pdf souboru

Jak jednoduše odstranit nemožnost kopírování textu ze souboru uloženém v pdf (tedy formátu pro Acrobat Reader).

Tento tip je skutečně jednoduchý a umožní vám poradit si se situací, kdy máte v rukou soubor formátu pdf, u něhož autor zablokoval možnost kopírování textu a obrázků. Využívá jedné málo známé možnosti online dokumentů od Google, která obsahuje jednu malou, ale pro nás v tomto případě podstatnou funkci – umí převést pédéefko na text.

Jak tedy na to?

Abyste mohli níže uvedený postup provést, je nutné abyste měli zřízený Gmail nebo účet u Google. Všechno ostatní už pak najdete v Dokumentech Google (Google Docs) na adrese docs.google.com. Postup vytažení textu ze zdánlivě nekopírovatelného dokumentu je tento:

  1. Na hlavní stránce Google Docs po přihlášení najdete tlačítko Nahrát… – stiskněte ho a přepněte se do rozhraní pro nahrání souborů
  2. Před sebou vidíte oblast, kam můžete s plochy nebo jiného umístění přetáhnout myší vaše nekopírovatelné pdf. Pokud se vám přetažení nedaří, stiskněte volbu Vybrat soubory k nahrání a klasicky pak najděte na disku umístění dotyčného souboru.
  3. Nyní důležitá věc: zaškrtněte volbu Převést text z formátu PDF nebo souborů obrázků na dokumenty služby Dokumenty Google
  4. Spusťte nahrávání.
  5. Po dokončení nahrávání se vedle názvu nahraného souboru objeví zelená fajfka značící, že všechno dobře dopadlo a na jméno souboru se teď dá kliknout, stane se z něj odkaz. Klikněte na něj.
  6. Otevře se soubor s extrahovaným obsahem původního pdf. Jsou zde pravděpodobně kombinovány stránky dokumentu převedené na obrázky a text vycucnutý do editovatelného a kopírovatelného formátu.
  7. Text tedy teď už můžete odtud jednoduše přes Ctrl+C – Ctrl+V zkopírovat do Wordu a tam dále upravovat, případně začít dokument upravovat hned online přes Google Docs.