Jak nakupovat v Německu přes Internet

Jak nakoupit na německém internetu online. Tipy a triky, které vám pomůžou.

Pokud umíte německy, nebude pro vás na většině uvedených stránek, které dále uvádíme se zorientovat. Pokud by vám to činilo potíž, můžete použít některý z online překladačů, pomocí kterých se dá přeložit jak část textu, tak celý web.

Hledáme nejlevnější

V první fázi se podíváme na to, kde najít nejvýhodnější cenové nabídky na německém internetu. K tomu vám mohou posloužit weby zaměřené na srovnávání cen v eshopech – kupříkladu je to billiger.de, nebo kelkoo.de. Zapomenout byste neměli ani na německou pobočku mezinárodního aukčního portálu eBay.de.

Jak platit

Na rozdíl od českých obchodů, pro nákup v Německu dobírku využít nebude možné, je v nich mnohem více než u nás rozvinuté placení pomocí karet a platebních systémů, zejména PayPal. Po dohodě s obchodníkem můžete využít i klasický bezhotovostní převod, v tomto případě vám však doporučujeme se nejdříve přesvědčit u vaší české banky, jestli tento převod podporuje a jaké poplatky si za něj účtuje (mnohdy i při poměrně malých částkách jsou tyto taxy totiž nastaveny poměrně nevýhodně a nevyplatí se tímto způsobem platit).

Doprava, clo a DPH

Poštovné z Německa si můžete přibližně vypočítat pomocí tohoto kalkulátoru od Deutsche Post. Samozřejmě, to jestli daný obchodník zasílá i mimo Německo do Čech záleží na něm, případně dohodě s ním, dejte proto pozor ať máte otázku dopravy vyjasněnou už před zaplacením zboží, předejdete tak Braniborská brána zbytečným komplikacím.

Co se týká cla a DPH: clo se díky tomu, že jsme stejně jako Němci členy EU nepočítá žádné, takže o toto obavy mít nemusíte. Složitější to je pak tehdy, pokud jste plátce DPH a objednáváte si něco od plátce německého DPH – z důvodu centrální kontroly těchto toků napříč Evropskou unií si v tomto případě zkontrolujte nebo dodatečně zjistěte jeho evidenční číslo plátce a to, v které zemi má být daň z přidané hodnoty odvedena.