Jak objednat zboží z Číny

O objednávání zboží z USA jsme psali nedávno. Tentokrát se podíváme, jak to je, když si chcete nechat zaslat nějaké výrobky z HongKongu nebo Číny.

Proč Čína?

Čínští výrobci a obchodníci nás nejspíše budou zajímat hlavně kvůli dvěma základním faktorům tohoto trhu:

  • Je tam všechno – továrny snad z naprosto všech možných odvětví výroby
  • Je to levné – když si objednáte přímo z Číny, nemusíte platit marže dovozcům

Stejně jako můžete při těchto obchodech a machinacích vydělat, můžete při nesprávné volbě subjektu u kterého nakupujete ovšem i o peníze přijít, protože pověstné označení “divoký východ” v této zemi opravdu platí. Největší spammeři, hackeři, podivné internetové obchůdky a továrny jednoho muže, to všechno jsou existence, jejichž domovinou povětšinou je právě Čína. Dá se vůbec nějak odlišit podvodník od seriózního obchodníka, a existují vůbec i na internetu nějaké ověřené čínské stránky? Podíváme se na to zblízka.

Tisíce čínských vychytávek

První kategorií, kterou se zde budeme zabývat, jsou výrobky přeposílané z Číny a určené pro normální lidi, klasického spotřebitele, prostě když si chcete pro sebe něco objednat. Prvním místem kde najdete řadu zařízení nejrůznějšího druhu je Aliexpress – stačí zadat do požadavků vyhledávání dopravné zdarma (Free shipping) a objeví se vám řada výsledků, které mají jako místo bydliště prodejce uveden Hong Kong – nulová cena za poštovné je dána právě příznivými cenami místní pošty.

Přejít na Aliexpress.com

Řadu z těchto zařízení pak při letmém srovnání najdete i na českém Aukru, a nebo v českých eshopech, kam je překupníci umisťují s určitou přirážkou. Výhody nakupování na Aliexpressu jsou zřejmé: transparentní systém hodnocení prodejců a záruka ochrany kupujících.

Dalšími místy jsou pak čínské eshopy. Většinou jejich sortiment sestává z množství různých gadgetů a mechanických či elektronických zařízení, více či méně praktického zařízení, často ale stejné provenience jako ta, která najdete v českých supermarketech, ovšem za cenu zlomkovou. Tady je potřeba už postupovat ostražitěji. Bez větších problémů byste měli nakoupit na DealExtreme.com, platit se tu dá přes PayPal a s reklamacemi většinou problém není, různá však je doba dodání objednaného zboží.

Kde se dělá business

Tohle všechno jsou ovšem takové maloobchodní weby, kde partnera pro velkoobchodní kontrakty nenajdete. V případě, že v Číně hledáte dodavatele nebo výrobce, neměli byste minout server Alibaba.com. Přesto, že jméno asociuje loupežníka z pohádek 1000 a jedné noci, jedná se o poměrně uznávaný server a po čínském vyhledávači Baidu o jednu z největších čínských firem v oblasti IT vůbec.

Jedná se o B2B tržnici, kde se setkávají nabízející a poptávající strany, mezi subjekty zde se vyskytujícími existuje i určitý způsob hodnocení – ten by se ale na druhou stranu vzhledem k tomu, že se dá zakoupit, neměl příliš přeceňovat. Portál se stále rozrůstá, najdete tu i podstránku věnovanou přímému prodeji nebo vlastní platební systém určený pro realizaci transakcí uzavřených pomocí Alibaby. Pro transakce menších objemů ale můžete poměrně bez problémů použít Aliexpress – na Alibabě se dojednávají dodávky o velikosti lodního kontejneru, ale na Aliexpressu se dostanete k velkoobchodní ceně už když nakoupíte třeba 10 ks jednoho zboží.