Jak posílat peníze do zahraničí, mezinárodní platební převody

Takový pobyt v zahraničí je v mnohém zpříjemněním všedních dnů. Jenže, noční můrou se může stát, pokud by při cestách Evropou nebo po světě dojdou finanční prostředky. Co v takovém případě dělat? Jednou z možností je poslání peněz z domova. V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak zasílat peníze do zahraničí. Jakou variantu zvolit, tak to záleží na kritériích, která jsou důležitá pro zasílatele. Může to být výše poplatků nebo rychlost doručení atd.

Pro posílání peněz do zahraničí lze využít formu cenného psaní, mezinárodních poštovních poukázek, šeků, vložení peněz na účet nebo doručovatelských služeb. Moderní variantu představuje využití mezinárodních platebních systémů pro převod peněz.

Platební systémy

Převod na bankovní účet

Odeslání peněz na bankovní účet vychází z pohledu finančních výdajů nejvýhodněji ze všech možných způsobů převodu, pokud se využije služeb specializujících se na zahraniční převod. Nevýhodou však je nutná přítomnost účtu v zemi příjemce a doba převodu, která se pohybuje mezi 2-3 dny. Většina společností si účtuje nízké poplatky v procentuální výši z převodu od 0,5 % do 1 %. Odesílatel zaplatí za poslání 10 000 Kč do Německa pouze 50 Kč. Platba se uskuteční prostřednictvím internetu převodem z bankovního účtu nebo kreditní či debetní kartou.

Zajímavou službou a produktem, který můžeme doporučit, pokud chcete levně a jednoduše vyřešit mezinárodní platby a příjem nebo odesílání peněz v USD nebo EUR je Payoneer. Vytvoří vám virtuální bankovní účet pro EU i USA, dokonce si můžete vytvořit i platební kartu pro jednotlivé účty. Převod přes tuto službu aktuálně patří k jedněm z nejvýhodnějších a používá ji stále více uživatelů. Ze všech možností, jak realizovat levně platební převod, vychází aktuálně asi nejlépe. Za vedení účtu se zde nic neplatí. Založit účet je možné zde.

Převod v hotovosti

Western Union

Doručovatelská služba Western Union je nesmírně rychlý způsob převodu. Během několika minut jsou peníze na místě určení. Western Union disponuje 245 000 poboček ve více než 200 zemích celého světa. Pobočky se nejčastěji nacházejí na poštách, bankách a v cestovních kancelářích. Celý převod lze sledovat díky kontrolnímu číslu a není potřebný žádný účet. Společnost Western Union je velice spolehlivá, peníze jsou vypláceny jen a pouze oprávněné osobě, ale poplatky nejsou nejnižší. Ty jsou odstupňovány podle výše zasílaných peněz. Pokud se posílá 5 000 Kč, poplatek činí 550 Kč, za 10 000 se zaplatí 850 Kč.

western-union

MoneyGram

Pomocí 350 000 agentů je možné převádět peníze přes společnost MoneyGram. Zasílání peněz probíhá v průběhu několika minut. Stačí vyplnit transakční formulář a peníze pomocí něj zaslat. Služba je dostupná denně včetně víkendů a do pozdních večerních hodin. Navíc, funguje ve 200 zemích světa. Poplatky se pohybují pod hladinou služby Western Union, za poslání 10 000 Kč do Německa zaplatí zasilatel 600 Kč.

Chequepoint

Posílat lze peníze i pomocí společnosti Chequepoint a převod se uskuteční do 24 hodin kdykoliv po celých sedm dní v týdnu. Společnost Chequepoint se na posílání peněz přímo specializuje a nemá velké portfolio záběru služeb, proto je také velice spolehlivá.

Stačí jen navštívit pobočku společnosti v České republice (5 poboček, 60 partnerů), nezapomenout doklad totožnosti, vyplnit jednoduchý formulář a složit odesílanou částku a zaplatit poplatek. Poté klient obdrží doklad o prováděné transakci a identifikační kódy. A tou poslední činností je vyrozumění adresáta o transakci a je nutné mu sdělit ID kódy k vyzvednutí hotovosti. Chequepoint provozuje své služby v 77 zemích světa a je v nich umístěno 30 000 výplatních míst. Výši poplatku přímo ke konkrétnímu převodu se zákazník dozví na pobočce nebo na bezplatné lince 800 32 11 32.

„Klasické“ způsoby posílání peněz

Cenné psaní

Posílání cenného psaní je závislé na systému a síti pošt. Zásilka opustí území České republiky během dvou dnů. Do Německa putuje psaní cca 3,5 dne a je jasné, že do vzdálenějších zemí putuje cenné psaní déle. A málokdo přesně sdělí, za jak dlouho dorazí do vzdálenějších lokalit. Navíc, dopis sice putuje na adresu, ale s největší pravděpodobností se adresát nevyhne cestě na místní poštu. Což může přinést problémy, které by mohly vyplynout z uspořádání systému místních pošt. Cenné psaní poslané Českou poštou by nemělo přesáhnout hmotnost 2 kilogramů. A poplatky za jeho cestu po Evropě se pohybují od 93 do 407 Kč, po světě je tento způsob posílání dražší, 98 až 558 Kč.

Šek

Vcelku pohodlnou variantou je posílání šeku. Rychlost jeho doručení je závislá na způsobu jeho podání. Banky umožňují poslání šeku pomocí doručovatelské služby DHL nebo se využívá pošty. Šek doputuje na adresu příjemce. Pokud klient zvolí banku jako nejbezpečnější způsob pro vydání šeku, tak tato transakce bude odesílatele obvykle stát 1% z jeho nominální hodnoty. Tady ale pozor na výši poplatku, ta může v některých případech přesáhnout i 1 000 Kč! A zaslání šeku je také zpoplatněno.

Poštovní poukázka

Mezinárodní poštovní poukázka má jednu velkou nevýhodu i výhodu. Její využití je relativně levné, poslání peněz na Slovensko vyjde na 70 až 90 Kč a po světě budou finance cestovat v ceně od 70 do 145 Kč. Jenže, ona nevýhoda spočívá ve velmi dlouhých dobách doručení, ta někdy čítá i dva týdny. Do poštovní poukázky se musí vyplnit přesné identifikační údaje včetně přesné adresy. Adresát si může tuto poukázku vyměnit na každé poště za finanční hotovost.

Vložení peněz na účet

Při vložení peněz na účet musí mít adresát mezinárodní platební kartu, aby si mohl hotovost vybrat z bankomatu. Rychlost cesty peněz tímto způsobem je přímo závislá na provedení transakce. Pokud se vloží peníze na účet v hotovosti, je vše rychlé, převod peněz z účtu trvá až tři dny. Vše je také odvislé od banky, která je využita k transakci. Cenu této varianty určuje pouze výše poplatku při výběru z bankomatu. Jeho výše je určena v  systému poplatků té které banky.